Wanneer de op de route liggende velden over een grondpeiler beschikken en het vliegtuig een langegolfzender aan boord heeft, voldoet een dergelijke outillage aan de gestelde eischen. De Militaire Luchtvaart stelt zich echter ten doel met behulp van de radio controle te kunnen uitoefenen op de juiste positie. Hiervoor zijn minstens twee onafhankelijke peilingen, zg. kruis peilingen, noodig. Bovendien is het noodzakelijk den vijand zoo min mogelijk de gelegenheid te geven onze vliegtuigen aan te peilen, terwijl de correspondentie tot een minimum moet worden beperkt. Derhalve worden de peilingen in beginsel door het vlieg tuig zelf genomen. De Militaire Luchtvaart streeft dan ook naar een net van langegolfzenders, zoodanig over den Archipel ver deeld, dat boven de daarvoor in aamerking komende zeegebieden kruispeilingen immer mogelijk zijn. Deze langegolfzenders (zg. Funkfeuers) behoeven niet in de nabijheid van vliegvelden te liggen. Zij verrichten een soortgelijke functie als de vuurtorens voor de scheepvaart. In dit verband is het interessant te wijzen op het feit, dat de ervaring van de Burger Luchtvaart in Europa heeft bewezen, dat naarmate het luchtverkeer zich ontwikkelt, men uiteindelijk toch op dit systeem moet overgaan. Over heel Europa ligt een net van dergelijke Funkfeuers. Voor de opleiding van personeel en voor de te verrichten tech nische werkzaamheden waren noodig leslokalen, vergrooting van de werkplaats en het magazijn, inrichting van een beproevings lokaal, enz. Voorstellen betreffende de noodig geachte uitbreiding van het radiogebouw werden ingediend. Eerst in Februari 1938 kon hiermede een aanvang worden gemaakt. Voor de oprichting van het korps luchtvaartradiotelegrafisten werden eveneens voorbereidingen getroffen. Onder meer werd een ervaren kracht van het marconistenkorps der K.L.M. naar Indië uitgestuurd, ten einde als hoofdinstructeur voor de diverse opleidingen bij het radiodetachement te worden aangesteld. In December 1937 kwam deze kracht in Ned.-Indië aan en werd dadelijk aangevangen met het samenstellen van een concept handleiding luchtvaartradiotelegrafist. Hoewel de verbouwing nog niet was voltooid, werd in April 1938 met den eersten cursus voor luchtvaartradiotelegrafist aangevangen. De klasse was slechts 12 leerlingen sterk. Eenerzijds was dit getal met opzet laag gehouden om eerst eenige ervaring op te doen, anderzijds werd over weinig candidaten beschikt. De candidaten werden gerecruteerd uit de radiocompagnie van het technisch bataljon. Een groot deel van de gegadigden moest echter worden afgekeurd, daar de luchtvaartradiotelegrafist tevens geschikt moet zijn voor de functie van luchtschutter. 533

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 81