9. DE TECHNISCHE DIENST DER LUCHTVAART- AFDEELING VAN 1914 TOT 1939 door H. A. VREEBURG, Hoofdingenieur. In 1912 werden op de begrooting van Nederlandsch-Indië voor het eerst gelden aangevraagd voor aanschaffing van vliegtuigen. Kort na de oprichting van de Proefvliegafdeeling van het Koninklijk Nederlandsch-Indische Leger werden in Amerika aan geschaft twee Glenn Martin vliegtuigen type T E, welke alterna tief als ééndrij ver-water vliegtuig en als iandvliegtuig konden worden gebruikt. Als reserve deelen kwamen met de vliegtuigen mede 4 luchtschroeven en twee drijvers. De eerste vlucht had plaats te Tandjong-Priok met een toestel, uitgerust als watervliegtuig deze vlucht verliep met goed succes. Ook de bruikbaarheid als Iandvliegtuig werd korten tijd daarna, op het vliegterrein Kalidjati, aangetoond. Met de vliegtuigen was uit Amerika meegekomen de mecani cien de Heer Stevens, terwijl 28 Januari 1916 de Heer Hilgers benoemd werd tot werktuigkundige, tevens instructeur, waar mede als het ware de eerste stap tot de vorming van een Tech- nischen Dienst was verricht. In eenige bamboeloodsen werden opgericht een afdeeling hout bewerking, een bankwerkerij, een lasch- en smederij en een kleine motorafdeeling. Van de destijds aangeschafte machinerieën is de Bronsmotor nog in gebruik, hij dient voor de licht- en water voorziening te Salatri. Ook een schaafbank, een houtzaag- en een fraisbank, doen, zij het iets krakend en zuchtend, nog te Andir dienst. De moeilijkheden in 1916 waren groot. Een toestel ging verloren, onderdeelen voor het andere waren niet te krijgen door den oorlogstoestand en slechts met veel moeite kon het eenige aanwe zige vliegtuig in bedrijf worden gehouden. In 1917 kwamen twee nieuwe Glenn Martin vliegtuigen type T T uit, hetgeen groote blijdschap gaf, daar kort te voren de motor van het resteerende T E vliegtuig uit elkaar was gesprongen. Deze vliegtuigen van 80 pk konden echter niet met passagier en volle- digen benzinevoorraad vliegen. 536

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 84