uit gelaschte stalen buizen dit was de eerste stap in de richting van gemengden bouw metaal en hout. Met de Viking vliegtuigen, welke zelve niet aan de zware door de Indische omstandigheden gestelde eischen bleken te voldoen, deden de Napier motoren hun intrede, een type dat jarenlang uitmuntende diensten heeft bewezen en eerst m 193/ voor goed werd afgeschaft. De slechte toestand van het vliegveld Soekamiskin gaf aanlei ding uit te zien naar een vliegveld, dat beter geschikt zou zijn voor druk vliegverkeer. Een zoodanig terrein werd te-Andir gevonden en reeds in 1923 werd daar een vliegtuigafdeelmg In hetzelfde jaar werd de eerste luitenant der Artillerie M.P. Pattist, die sedert 1920 bij de Luchtvaartafdeelmg was ingedeeld, laatstelijk als instructeur Vliegschool, naar Europa gezonden ten einde te Parijs de studie vooor Luchtvaartkundig Ingenieur te ^Mdat jaar werd een compleet les vliegtuig gebouwd in de werk plaatsen van den T.D. volgens een ontwerp van den hr. Walraven, nauw volgende den bouw van het Avro vliegtuig, maar om tegemoet te komen aan de moeilijkheden welke de vrij lichte rompconstructie gaf van een veranderd ïomp type. In 1924 werd het Hoofd van den Dienst met een opdracht naar Nederland gezonden, ten einde voorbereidingen te treffen en proe ven te nemen met het oog op bestelling van een twintigtal verken ners met krachtiger motorvermogen dan de De Havilland vlieg tuigen. Na vergelijkende proeven viel de keuze op de Fokker DL 1 en C-IV vliegtuigen en werd een bestelling voor een serie van elk dezer typen geplaatst. Tevens hadden in dat jaar vergelijkende proeven plaats tusschen het bij de L.A. gebouwde Avro vliegtuig, het origineele Avro vliegtuig en de uit Europa uitgezonden les- vliegtuigen Fokker S-IV en Moraine. Deze proeven leidden tot de beslissing, de lesvliegtuigen van het Avro type voorloopig met door een ander type te vervangen. Luitenant de Kruyff van Dorssen vertrok in Juli van dit jaar naar Amerika, om te worden gedetacheerd bij de U.S. Army Aircorps Technical School te Chanute field. In 1925 vond de algeheele verhuizing der L.A. van Soekamiskin naar Andir plaats. De Technische Dienst beschikte daar over ruime werkplaatsen, berekend voor een bedrijfssterkte van zes vliegtuigaf deelingen en behoorlijk van machinerieën en gei eed schappen voorzien. De magazijnen waren van behoorlijke afme tingen en werden in eigen beheer up to date ingericht. In den loop van het jaar werden de eerste Fokker DC-I vliegtuigen, welke het vorig jaar werden besteld, ontvangen. De L.A. kwam hier mede in bezit van vliegend materieel, dat zoowel wat snelheid als 539

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 87