draagvermogen en vliegbereik betreft ver de tot dien gebruikte De Havilland verkenners vooruit was. Het jaar 1926 stond reeds in het teeken van strenge bezuiniging, de eenige aanvulling van materieel bestond uit een tiental Fokker C-IV vliegtuigen, welke levering het vorig jaar was verwacht. Tevens werd begonnen met de aflevering van de eerste vliegtuigen van bij de L.A. aangebouwde De Havilland vliegtuigen. In dit jaar werd de bij den Technischen Dienst gedetacheerde Luit. vlieger C.P.M. Bogaerts naar Nederland gezonden voor het volgen van een studie voor werktuigkundig ingenieur, terwijl bij den T. D. werd gedetacheerd de eerste Luit. van de Infanterie G. Otten, die 't vol gend jaar eveneens zou worden uitgezonden voor het volgen van deze studie. Luit. Pattist beëindigde zijn studie te Parijs als Lucht vaartkundig Ingenieur en werd bij den T.D. geplaatst, waar hij de functie van Bedrijfsleider vervulde. Luit. De Kruyff van Dors- sen, na beëindiging van zijn studie uit Amerika met een schat van gegevens omtrent de Militaire Luchtvaart daar te lande terugge keerd, werd geplaatst als officier werktuigkundige bij den T.D. Evenvermelde maatregelen legden de basis voor eën aanmerke lijke versterking van de leiding van den T.D. Als vervanging van een der bestelde doch verongelukte C-IV vliegtuigen deed het Fokker C-V vliegtuig zijn intrede bij de L.A. Voorts werden proeven genomen met Bristol motoren en een tweetal typen van Hispano Suiza, welke geen aanleiding gaven de in dienst zijnde Napier motoren te vervangen. De jaren 1927 en 1928 gaven weinig verandering in den gang van zaken. Doorgegaan werd met de aflevering en in bedrijf stelling van de HL vliegtuigen, welke in den aanvang aanleiding gaven tot tal van moeilijkheden, die echter konden worden ondervangen. Als aanvulling uit Nederland werden in deze jaren ontvangen 15 Fokker C-V vliegtuigen, welke langen tijd in de sterkte van de L.A. bleven gehandhaafd. Het jaar 1929 had in den aanvang nog een vrij gunstig aspect. Luit. de Kruyff van Dorssen werd in den aanvang van het jaar naar Amerika uitgezonden teneinde gegevens te verzamelen en speciaal om te rapporteeren omtrent Amerikaansche jachtvlieg tuigen. Aanvulling van materieel had echter in dit jaar niet plaats. De wereldcrisis van 1929 liet niet na, ook op de Luchtvaartafdee- ling in sterke mate haar stempel te drukken. Het jaar 1930 onder vond hiervan dan ook reeds aanmerkelijken invloed. De gestadige uitbouw van de L.A. en die van den Technischen Dienst, welke sinds jaren hoewel dikwijls geremd, zich altijd nog eenigszins had kunnen handhaven werden stop gezet. Als eenig lichtpunt, maar dan ook van zeer groot belang, kan echter nog worden genoemd de aanschaffing naar aanleiding van de rapporten van den inmiddels weder in Indië teruggekeerden Luit. de Kruyff van Dorssen van een achttal Curtiss P-6 jachtvliegtuigen, welke 540

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 88