uitmuntende toestellen voor den Technischen Dienst uitermate leerzaam waren. In hetzelfde jaar werd van den IVIarine vlieg- dienst overgenomen een 6 tal Fokker FCVD-vliegtuigen, welke als jager-verkenner waren uitgerust. Het jaar 1931 stond eveneens in het teeken van de bezuiniging. De Vliegschool werd overgeplaatst van Kalidjati naar Anair en het detachement van den T.D. te Kalidjati opgeheven. De diverse opleidingen werden sterk ingekrompen en dus verminderden het aantal vlieguren en daarmede de werkzaamheden van den T.D. Na zijne studie te hebben beëindigd en in Delft te zijn gepromoveerd tot Doctor in de Technische wetenschappen, kwam Luit. Bogaerts uit Nederland terug en werd als Ingenieur bij den Technischen Dienst .geplaatst. Zijn goede wetenschappelijke ont wikkeling kwam o.a. tot uiting bij het in studie nemen van het luchtschroevenprobleem der Fokker vliegtuigen; de naar zijne berekeningen vervaardigde luchtschroeven verbeterden zeer aanmerkelijk de prestaties van deze vliegtuigen. Voorts konden eenige werkzaamheden, welke in de voorafgaande jaren waren voorbereid tot uitvoering worden gebracht wij noemen hiervan, het volgens eigen ontwerp en in eigen beheer aanleggen van de nachtvlieginstallatie te Andir, welke tot op heden voldoet. De jaren 1932 en 1933 gaven een steeds verdere bezuiniging en inkrimping der werkzaamheden te zien. De laatste van een serie van 10 lesvliegtuigen (van het type AL) werd uit dé werk plaats afgeleverdslechts één nieuw vliegtuig (Fokker D-XVT jager) werd uit het buitenland ontvangen en beproefd. Het vliegen werd tot het uiterste beperktin totaal werd in 1933 slechts 4000 uur gevlogen een laagte record, dat na 1925 niet meer was gehaald. Luit. Otten beëindigde zijn studie in Delft, promoveerde tot Doctor in de Technische wetenschappen en werd in Februari van dit jaar bij den T.D. gedetacheerd. Kapitein Ir. Pattist verzocht gedurende zijn verlof in Nederland ontslag uit den dienst en ging over in dienst van de K.L.M. Kapitein Dr. Ir. Bogaerts overleed bij een vliegongeval met de FC-V 442 nabij Padalarang. De leiding van den Technischen Dienst ondervond hierdoor een ernstig verlies, hetwelk eerst in het jaar 1938 zou worden aangevuld. Het jaar 1934 gaf een geringe uitbreiding van personeel van den T.D. veroorzaakt door. het steeds oploopen van den gemid delden leeftijd der vliegtuigen en de daardoor hoogere onder houdskosten. Vliegtuigen van 8 en meer jaren dienst vormden het gros van de uitrusting van de Luchtvaartafdeeling, nieuw mate rieel werd ook dit jaar niet ontvangen, de hooge ouderdom der motoren maakte het steeds moeilijker de betrouwbaarheid op een redelijk peil te handhaven. Inmiddels waren besprekingen gevoerd met de Fokker fabrieken betreffende de levering van een kleine serie nieuwe verkenners 541

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 89