CX. Het H.T.D. en het toenmalige Hoofd Vliegdienst (Kapitein B.T. van Lent) werden naar Nederland gezonden voor controle en afnameproeven gedurende den aanbouw van deze vliegtuigen. Ir. Gaastra trad gedurende dezen tijd op als H.T.D.terwijl Kapi tein Dr. Ir. Otten tot bedrijfsleider werd aangesteld. In 1935 werd aan de Fokkerfabriek opdracht gegeven een een dekker jachtvliegtuig te bouwen met luchtgekoelden motor. De aanwijzingen omtrent de inrichting en bouw van dit vliegtuig werden door de in Nederland aanwezige commissie verstrekt. Aan het einde van dit jaar werd in principe besloten tot een voorstel tot aanschaffing van tweemotorige bommenwerpersde invoe ring van geheel metalen vliegtuigen zou naar te voorzien was, aanmerkelijke wijziging in organisatie en inrichting van het be drijf en in de voorziening van magazijnsvoorraden ten gevolge hebben. In 1936 werd de geheele serie CX vlieguigen afgeleverd. De vliegtuigen, welke in den aanvang met eenig wantrouwen werden ontvangen naar aanleiding van een in Europa plaats hebbend ongeval, bleken weldra zeer goed en gemakkelijk te vliegen. De motoren gaven aanvankelijk redenen tot klachten, welke gedeel telijk waren toe te schrijven aan fabrieksfouten, gedeeltelijk aan de moeilijkheden ontstaan door te weinig ervaring, iets wat zich bij elk nieuw type motor en vliegtuig voordoet. Ook uit technisch oogpunt eischte het vliegtuig nog verbetering deze moeilijkheden zijn echter nu overwonnen. De eerste Glenn Martin bommenwerpers werden eind 1936 ont vangen en eerst toen kon eenig inzicht worden verkregen in het totaal der consequenties voor den T.D., uit dit nieuwe materieel voortvloeiende. De commissie voor het vaststellen van benamingen en stuklijstnummers stond voor een groote taaktechnische voor schriften voor onderhoud en gebruik van de vliegtuigen moesten voorzoover aanwezig uit het Engelsch worden vertaald en aan de Indische toestanden worden aangepast. Voorbereidingen moesten worden getroffen voor het versnellen van de opleiding van perso neel, welke leidden tot het oprichten buiten het verband van den T.D. van een school tot opleiding van monteurs. De besluiten tot uitbreiding van de Militaire Luchtvaart volg den elkaar in snel tempo opin aansluiting daarmede konden de kantoren en werkplaatsen van den T.D. niet meer in de te ver wachte behoeften voorzien, hetgeen behalve tot vergrooting van de personeelsformatie, aanleiding gaf tot het sterk uitbreiden van het gebouwencomplex. In de jaren 1936, 1937 en 1938 werd een nieuwe montageloods gebouwd, het kantoorgebouw van de bedrijfsleiding evenals de teekenkamer werden uitgebreid zoowel de metaalbewerking als de motorafdeeling werden aanmerkelijk uitgebouwd. 542

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 90