Te vermelden valt nog, dat in 1936 Kapitein Dr. Ir. Otten van den T.D. benoemd werd tot buitengewoon Hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool. De aankomst der groote vliegtuigen, welke in hunne verpakking niet over de N.S.-spoorwegen konden worden vervoerd, noopte tot het organiseeren van het vervoer van deze vlieg tuigen in gedeeltelijk onverpakten toestand. Dank zij de zeer vlotte medewerking van de leiding van de S.S. kon dit probleem op een voldoening gevende wijze worden opgelost. In het jaar 1937 werd ingenieur Gaastra ter beschikking besteld van het Departement van Koloniën voor de keuring en afname van vliegtuigenin hetzelfde jaar vertrok de Kapitein de Kruyff van Dorssen naar Amerika, voor overeenkomstige werk zaamheden daar te lande. De Technische Dienst werd hierdoor en mede door den eisch, een deel der goede werkkrachten ter beschikking te stellen voor opleidingsdoeleinden, practisch wat het leidend en toezichthoudend personeel betreft sterk ingekrompen op de overblijvenden van het geroutineerde personeel werd een zware last gelegd. Wij willen voor allen, die met vollen inzet van hun persoon hebben meegewerkt om de veelvuldig vermeerderde werkzaamheden te doen plaats hebben, hier voor hun ijver en toewijding een oprecht woord van dank neerschrijven. Met de Glenn Martin vliegtuigen bleek een goede greep te zijn gedaan. Ook met deze vliegtuigen en motoren deed zich zooals met elk nieuw type een aantal kinderziekten voor, dikwijls voort spruitend uit andere bedrijfsomstandigheden dan in het land van herkomst, maar zoowel motoren als vliegtuigen bleken zoodra meer ervaring was opgedaan zoowel wat betreft herstelling en onderhoud als wat betreft de bediening, aan zeer hooge eischen te voldoen. 1 Hoewel de magazijnsvoorraden voor ondërdeelen en materialen nog niet op peil zijn, bleek het in het afgeloopen jaar mogelijk ook ernstige herstellingen in het bedrijf uit te voeren, terwijl de motoren zeer gemakkelijk en snel zijn te reviseeren. Het groote aantal vliegtuigen dat in de jaren 1938 en 1939 werd ontvangen dan wel in aantocht is, veroorzaakte een groote uit breiding van het personeel van d:en Techmschen Dienst. Door de omstandigheid, dat geoefend vliegtuigmakerspersoneel niet in Indië verkrijgbaar is, moest een betrekkelijk groot aantal vaklie den uit Nederland worden aangevraagd, maar ook hier bleek aan vulling van .de betrokken vacatures slechts sporadisch mogelijk. Teneinde eenigszins aan het tekort tegemoet te komen, werd in de formatie een aantal aspirant-vliegtuigmakers opgenomen, welke voor de toekomst worden opgeleid. Toch zal het naar onze meening noodig zijn, een groot deel der in de eerstkomende jaren benoodigde vliegtuigmakers uit Europa te betrekkenhet is van het hoogste belang, de voorwaarden op een zoodanig peil te hand-

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 91