haven c.q. te brengen, dat een voldoende werfkracht van deze voorwaarden uitgaat. Ook de Inheemsche arbeidsmarkt geeft onvoldoende werkkrachten van de voor een herstellingsbedrijf voor de Luchtvaart geeischte vakkennis hieraan is alleen tege moet te komen door ook minder geschikten op te nemen voor verdere opleiding. Omtrent de vliegtuigen in deze periode aangeschaft, moge nog worden opgemerkt dat in 1938 werden ontvangen een flink aantal Koolhoven lesvliegtuigen met Wasp Jr. motor benevens een groot aantal Glenn Martin vliegtuigen. Hetzelfde zal in 1939 plaats vin den. Daarnaast zal worden aangeschaft een aantal Lockheed type 212 vliegtuigen, bestemd als tweemotorig overgangsvliegtuig en voorzien van Wasp Jr. motoren. In bijlage I wordt een overzicht gegeven van den Technischen Dienst aangevende o.m. het verloop der werkzaamheden uitge drukt in gevlogen motoruren en de sterkte van de personeels bezetting van den dienst. De voorlaatste kolom van dit overzicht geeft een duidelijk beeld van het relatief verminderen van het benoodigde personeel voor herstellingen bij uitbreiding van het aantal vlieguren. Opgemerkt moet echter worden, dat dit beeld geflatteerd is, voornamelijk door het feit dat een zeer groot per centage van het vliegend materieel nieuw is, en dus nog geen aanleiding gaf tot revisiewerkzaamheden. Wij willen nog eenige opmerkingen maken omtrent de werk zaamheden, welke in de naaste toekomst worden verwacht. In de eerste plaats zal door het in dienst stellen van een grooter aantal vliegers en vliegtuigen, het aantal vlieguren nog zeer aan merkelijk toenemen, met de daaraan verbonden uitbreiding van de capaciteit van den Dienst. Door de verspreide dislocatie der luchtstrijdkrachten zal het voorts uit economische zoowel als uit militaire overwegingen noodig zijn een deel der herstellingscapa citeit naar elders over te brengen, temeer waar het emplacement te Andir is volgebouwd, zoodat uitbreiding van de capaciteit ter plaatse alleen nog maar mogelijk zou zijn door organisatorische maatregelen (twee of meer ploegenstelsel, etc.) Alsdan zou echter capaciteitsverhooging bij mobilisatie niet meer mogelijk zijn. Een verspreide dislocatie van den Technischen Dienst zal uiter aard leiden tot uitbreiding van leidend en toezichthoudend per soneel waar de moeilijkheden voor het verkrijgen van dit per soneel, zooals hiervoren geschetst, zeer groot zijn, zal het tempo van uitvoering waarschijnlijk door het personeelsvraagstuk worden bepaald. Verspreiding zal voorts leiden tot uitbreiding van den z.g. buitendienst, welke belast is met het geven van technische adviezen en een deel der periodieke inspecties van het vliegend materieel ten behoeve van de militaire eenheden en tot nu to van het materieel der Burger luchtvaartook hier zal de mogelijk- 544

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 92