570 boven hen vliegende jagers gingen de Roode vlgn. tegemoet, die ver volgens afbogen en een ander doel opzochten. Cavaleriesteun. Nog een punt, waar het luchtwapen van grcote waarde is, is de ver volging. Hierbij komt het er vooral op aan, een eenmaal op de vlucht gedreven vijand in beweging te houden. Vooral na de invoering van het machinegeweer is dit echter mceilijk uitvoerbaar, terwijl de eigen artillerie niet vlug genoeg kan volgen om deze hindernissen in het terrein snel op te ruimen. De inzet van het luchtwapen kan hier wederom uitkomst geven en een belangrijke steun zijn voor de ver volgende troepen. Voorbeelden hiervan zijn de vervolging in Febr. 1937, ingezet na den slag bij Alfambra, waarbij de cavalerie van Gnl. Monasterio, gesteund door den bomb, en slagvliegdienst de vervolging kon doorzetten tot de boorden van de Ebro en de Midd. Zee. Het zelfde geschiedde in Jan. '39 bij de gevechten, welke de inleiding vormden tot den val van Barcelona. (Aerplane, 26 April 1939). 13. UIT DE VAKTIJDSCHRIFTEN. Tactiek. Organieke in d eel in g van v a g. of zelfstandige pa g. verbanden. Men moet pag. in voorste lijn beschikbaar hebben om het binnendringen van vewn. te voorkomen en daarachter moet pag. in reserve staan om eventueel reeds binnengedrongen vewn. een halt toe te roepen, zegt kap. Pfeiffer in M.W. 1939 nr. 31. De toestand zal echter veelal zoodanig zijn, dat een groot gedeelte van het reserve pag. van huis uit in voorste lijn moet worden opgesteld ter versterking van het reg.pag., zoodat de reserve dan veelal klein zal zijn. Toch kan men deze reserve niet missen, daar het in voorste lijn opgestelde pag. meestal niet in staat zal zijn, den vij. aanval tot staan te brengen. Hierbij moet ook nog worden aangeteekend, dat het voorste pag. aan ernstige verliezen is blootgesteld, Deze moeilijk heden leiden steeds tot de conclusie, dat om niet weerloos te zijn de infanterist zelf een wapen moet hebben om den gepantserden vij. te bestrijden. S. ziet de volgende mogelijkheden tot verbetering: a. meer inf. pioniers en vew. mijnen; b. vermeerdering van het aantal stukken pag.; c. gebruik van tank buksen; d. invoering van een nieuw wapen. S. prefereert een combinatie van c. en d., nl. een verbeterde tankbuks een automatisch, doch licht wapen gering kaliber voldoende munitie moet worden medegevoerd hoogstens 3 man bediening 1 wapen per sie. geen grooter doel bieden dan lichte mitrn. Wij teekenen aan, dat het opstellen van eischen altijd eenvoudiger is dan het daaraan voldoen. Aan vorengenoemde eischen voldoet onze tankbuks niet geheel (geen vol automatisch wapen), terwijl toch voor het vervoer reeds 5 man en een draagpaard noodig zullen zijn. Wij kunnen dan ook zéggen, dat S. zijn eischen zeer hoog, zoo niet te hoog stelt. Hij vermoedt dat het mogelijk moet zijn een projectiel te con-strueeren, waarvan een enkel schot een zoodanige hitte ontwikkelt, dat de vew. onklaar wordt „diese Geschcsse würden also eine Art weitreichender Flammenwerfer darstellen der seine Ladung in kleinen Dosen verabreicht". Het kaliber moet om en bij 2 cm zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 120