586 14. VAN HET WERELDTOONEEL. 21 Mei hield Franco, den laatsten tijd meer en meer aangeduid als de Caudilo, zijn feestelijken intocht in Madrid, waarna de Duitsche troepen heengingen terwijl de Italiaansche geleidelijk volgen. De terugkeer der buitenlandsche eenheden ging met minder ophef gepaard dan men van de as-mogendheden is gewend daarin en in het feit, dat Göring tegen de verwachtingen in tijdens een vacantie-reis een andere vorm van reizen, welke den laatste tijd zeer bij Duitsche en Italiaansche hoogwaardigheid- bekleeders in zwang komt geen bezoek bracht aan Franco, wilden velen een bewijs zien, dat het tusschen hem en de as niet alles botertje tot den boom is. Zoo dit al het geval mocht zijn, beduidt het nog geenszins een liquidatie van de Spaansche kwestie met Frankrijk bestaat nog steeds wrijving over de teruggave van door de Rooden over de grens gebrachte goederen terwijl de gemelde achterlating van Italiaansch oorlogsmaterieel een nieuw handelen in strijd met het Engelsch-Italiaansch Middellandsche Zee pact zou beteekenen. Overigens is het goed, telegrammen over inter nationale verhoudingen en verwikkelingen met een zekere terughoudend heid te lezen en vooral de bron in aanmerking te nemende tendentieuse beriohtgeving heeft de laatste jaren een peil bereikt, hetwelk dat uit den wereldoorlog z.m. nog overtreft. Wat Spanje betreft is het voorshands verstandiger zich te 'laten leiden door de feiten, voorgevallen in de afge- loopen jaren. Franco heeft zeker geen redenen, de democratische landen dankbaar te zijn het zal dezen dus moeite kosten meer te bereiken dan de normale betrekkingen. Anderzijds bestaat er voor de „as" alle aanleiding, het land tot bondgenoot te krijgen, dat t.o.v. Frankrijk een gelijksoortige positie itnnleemt als Tsjecho-Slowakije deed tjo.v. Duitschland In deze tijden, waarin hiet begrip omsingeling zoozeer opgeld doet, neemt het strategisch een hoogst belangrijke flankpositie in het voltooit de uitvoer bare omsingeling van Frankrijk, brengt de verbindingen in gevaar van dat land met Noord-Afrika, het voorland van het grondstoffen- en menschenre- servoir van de in mankracht achteruitgaande Métropole, reduceert de waarde van Gibraltar (vergelijk het afgesnoerde Hongkong) en beheerscht met een op zijn havens en zijn bezittingen in Afrika gebaseerde krachtige vloot de voor Frankrijk en Engeland van levensbelang zijnde scheep vaartroutes over den Atlantischen Oceaan. Weliswaar beschikt Spanje niet over een zoodanige vloot, doch Duitschland heeft die wel en niet valt aan te nemen, dat daaraan de les van den wereldoorlog zal zijn voorbijgaan. De Duitsche vlootmanoeuvres voor de Atlantische Spaansche kusten spreken dan ook een duidelijke taal. In dit verband valt het niet te verwonderen, dat Engeland zich zoozeer aangetrokken voelt tot het toch ook dictatoriaal geregeerde Portugal, dat niet alleen het Spaansche extremisme met argwaan beziet, doch ook de oplossing van het koloniale probleem, waarvoor in Duitschland juist in Mei weder een krachtige propaganda werd ingezet, omdat het ondanks alle ontkenningen nog steeds vreest, dat de riemen ook van Portugeesch leer zullen worden gesneden. Zal een aansluiting van Spanje bij de te Milaan gesloten diplomatieke en militaire Duitsch-Italiaansche overeenkomst het antwoord zijn op de totstandkoming van een Engelsch-Russisch verdrag Of zal de rol van boeman worden vervuld door Japan, waar steeds luider stemmen opgaan voor een zoodanige aansluiting Zeker is het dat de as na een democratisch succes weer met een andere verrassing zal komen. Overigens gaat het het democratische kamp niet geheel voor den wind. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd, doch zooveel hoofden, zooveel zinnen, hier belangen. Met Turkije is allés, ondanks de snelle reis van von Papen naar Ankara, vrijwel in kannen en kruiken, zij het ten koste van den afstand van het Fransche mandaatgebied Hatray Alexandrette)Wellicht kan Bulgarije ook worden overgehaald tegen teruggave van de Dobroedsja, waartoe blijkbaar druk wordt uitgeoefend op Roemenië dat dan door Rusland zou worden schade-

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 136