1. MONUMENTEN SERIE. Den 7en November 1932 had te Andir een eenvoudige plechtig heid plaats de onthulling van een gedenkteeken voor hen, die hun leven lieten voor de Indische Militaire Luchtvaart. Uitsluitend bekostigd uit bijdragen van hen, die deel uitmaakten van de toenmalige Luchtvaartafdeeling, vormt het monument een symbool van kameraadschap, ten overvloede blijkende uit het opschrift „Ter gedachtenis aan onze gevallen kameraden". Zijne Excellentie Luitenant-Generaal M. Boerstra, die ook bij de onthulling het woord voerde1), sprak bij het zoo juist plaats gehad hebbende zilveren jubileum op 30 Mei 1939 de volgende herdenkingsrede uit Bij den inzet van dezen, voor de Militaire Luchtvaart, voor het Leger, ja voor de gansche Weermacht gedenkwaar- digen dag willen wij ons scharen om dit monument, gewijd aan hen, die vielen. Juist nu gevoelen wij behoefte, bij de gevallen makkers in gedachten te vertoeven, hen als het ware voor een wijle op te nemen in onzen kring. Zij mogen op dezen herdenkingsdag niet ontbreken. Want wat thans is, is mede door hen gewrocht. Zij hielpen onge kende moeilijkheden overwinnen. Zij gaven de bezieling. Zij zouden op dezen dag ook niet willen ontbreken. Want zij verheugen zich met ons in hetgeen is bereikt. Onze trots is hun trots. En wanneer het mogelijk ware, hen te doen opstaan met een „Debout les Morts", zij waren hier om zich te melden bij den Commandant. Zij zouden niet wenschen te worden verheerlijkt. Zij deden, zoo meenden zij immer, hun eenvoudigen plicht. En geheel in hun geest zijt Gij, mannen van de Militaire Lucht vaart, gebleven, door dit gedenkteeken, in zijn ontroerende soberheid, te doen zijn de uitdrukking van den eenvoud en de bescheidenheid, waarin zij plachten huns weegs te gaan. Zij deden het zij dan zoo eenvoudig hunnen plicht. Maar dat houdt in dat zij, in den prillen aanvang, in het volle besef van de onvolkomenheid der hun ten dienste staande middelen, en zich bewust van de doorloopende dreiging van onbestemde, doch daarom niet minder werke- z) Zie Luchtvaart, officieel orgaan van de K.N.I.V.v.L. 1932, blz. 469 en 470. 463

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 3