6. HET WERPEN VAN BOMMEN UIT VLIEGTUIGEN door L. C. A. VAN DAM, Kapitein der Ar tiller ie-waarnemer. Met een aantal schetsen in den tekst). Waar, door de aanschaffing van bommenwerpers voor de mili taire luchtvaart van het Kon. N.-I. Leger, dit legeronderdeel gedurende de afgeloopen twee jaren zooveel aan belangrijkheid heeft gewonnen, ja zelfs binnen afzienbaren tijd een eigen wapen zal worden, zullen vermoedelijk velen zich interesseeren voor de toekomstige hoofdtaak van dit wapenhet bommenwerpen. Het bommenwerpen kan op verschillende manieren geschieden nml. in duikvlucht, in scheervlucht, en in horizontale vlucht op grootere hoogte. Het bommenwerpen in duikvlucht kan slechts geschieden met vliegtuigen, welke aan zeer hooge sterkteëischen voldoen, zooals jachtvliegtuigen of speciaal daartoe gebouwde duikbommenwer pers. Jachtvliegtuigen kunnen alleen kleine bommen meevoeren, daar, als gevolg van de overige aan deze soort vliegtuigen te stellen eischen, de bommenlast gering is. Tegen doelen, waarbij groote bommen worden vereischt, zooals schepen en bruggen, zijn ze dus van weinig of geen nut. Bij duikbommenwerpers wordt als regel de eisch gesteld, dat ze zich, zonder hun 'bommenlast af te werpen, uit de duik moeten kunnen opheffen, opdat bij een minder goede richting, de bom niet verloren gaat, en de duik geen zelfschade meebrengt. Voor zoover ons bekend, is dit tot op heden slechts verwezenlijkt bij gebruik van kleine bommen. De enkele duikbommenwerpers, welke werden geconstrueerd voor het afwerpen van een groote bom (van 300 a 500 kg), hebben niet voldaan. Waarschijnlijk zal het, bij den huidigen stand der techniek, wel mogelijk zijn een dergelijk vliegtuig te bouwen, maar wegens de hooge sterkte- eischen zal het gewicht groot zijn, en er weinig gewicht over blijven voor benzine, zoodat de actieradius te beperkt is. Het zou dus alleen kunnen optreden in de onmiddellijke nabijheid van de kust, en niet in open zee. Maar zelfs al is dit niet juist, 503

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 51