8. DE RADIODIENST TEN BEHOEVE VAN DE MILITAIRE LUCHTVAART door J. W. GERHARZ, Kapiten der Genie. De evolutie, welke het begrip radio in de Luchtvaart heeft gemaakt, wordt wel het duidelijkst gedemonstreerd door het feit, dat de radiodienst aanvankelijk met de noodige reserve, tegen zin en wantrouwen ontvangen tot een onmisbaar onderdee van eiken luchtvaartdienst is uitgegroeid. De Burger Luchtvaart komt de eer toe in dit opzicht baanbrekend werk te hebben verricht. Ook de radiodienst der Militaire Luchtvaart heeft zich, speciaal in de laatste jaren, ontwikkeld tot een zeer omvangrijken diensc. Deze ontwikkeling is uiteraard samengegaan die van de Militaire Luchtvaart. De ups en downs, welke de voormalige L. A. in haar 25-jarig bestaan heeft medegemaakt, hebben dan ook niet nage laten haar invloed op de ontwikkeling van den radiodienst te doen gelden. 1922—1931. De oprichting dateert van de tweede helft van 1922. De uit breiding van de L.A. in 1921 leidde tot het in gebruik nemen van het vliegveld Kalidjati, waar de vliegschool werd ondergebracht. Ten einde in de onderlinge verbinding van beide vliegvelden (Soeka Miskin en Kalidjati), te voorzien en mede in verband met de taak, welke de luchtvaart werd toebedeeld (artilleriewaar neming'en luchtverkenning)werd in beginsel tot de oprichting van een radiodienst besloten. Twee mobiele (auto-) stations Marconi YC 4 werden medio 1922 uit Europa ontvangen en onder leiding van een onderluitenant, die het radio vak verstond, m bedrijf gesteld. Een brigadier was inmiddels d.m.v. een spoedcursus te Tjimahi opgeleid, zoodat met twee man de verbinding met Kalidjati omstreeks Juli 1922 in het leven werd geroepen en onderhouden. Met het tot stand komen van deze verbinding heett de radiodienst in feite zijn intrede bij de L.A. gedaan. De opgezette organisatie telde naast een hoofd van idienst, 1a 14 man personeel. Reeds in December 1922 had een aanvulling

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 75