684 Ook te Sjanghai deden zich moeilijkheden voor, evenals te Wensjou en Foetsjou, welke laatste plaatsen na de verovering in Juni van Swatou en het nabij gelegen Tsjautsjou in de komende maand schijnen te zullen worden vermeesterd, waarmede de Japanners dan alle Chineejsche havens van eenige beteekenis zullen beheerschen. De gebruikelijke grensincidenten namen, ditmaal aan de grens van Man- sjoekwo en Mongolië, zoowel in aantal als hevigheid toe, waarbij de Japansch-Mansjoekwosche en Russisch-Buiten Mongoolsche luchtstrijd krachten, zich niet onbetuigd lieten ook schijnt zich een geregelde veld slag te ontwikkelen. Is het een bloot toeval, dat deze incidenten steeds in hevigheid toenemen men denke aan dat bij Tsjangkoefeng in het vorige jaar wanneer de Japanners op het punt staan, belangrijke successen te behalen Of bestaat er een rechtstreeksch verband met hun pogingen, Sjensi te vermeesteren en zoo den weg van de Gele rivier over Lantsjou naar de Sowjetrepubliek af te snijden Of is ook het optreden aan de grens van Mansjoekwo en Mongolië een gevolg van het initiatief der militairen Een ding is zekerook de Japansche regeering heeft het in deze dagen niet gemakkelijk, getuige de herhaalde langdurige conferenties van de „big five" en het geheele ministerie over de te volgen politiekwelke deze zal zijn werd niet onthuld. Vast staat echter wel, dat, terwijl Tokyo in Maart niet bereid was toe te geven aan de wenschen van Berlijn en Rome tot toetreding van de daartusschen gesloten militaire overeenkomst, de drang daartoe thans over te gaan althans van legerzijde sterk toeneemt. Aan marinezijde schijnt men er de voorkeur aan te geven, zich niet te binden men zou teekenend feit liever de handen vrij hebben voor het nastreven van eigen doeleinden. Omgekeerd zouden Berlijn en Rome thans ondanks de pogingen van de gezanten aldaar, gnl. Oshima en Shiratori, die als krachtiger figuren worden geschilderd dan de min. van buitenland- sche zaken Arita, weinig voelen voor toetreding van Tokyo tot de militaire overeenkomst. Zou in de genoemde Europeesche hoofdsteden als in Moskou het besef levendig zijn geworden, dat ieder maar zijn eigen kastanjes uit het vuur moet halen Tijdens de te Singapore gehouden conferentiededen merkwaardige be richten de ronde over Siameenerzijds heette het, dat dit rijk aan Enge land en Frankrijk garanties had gevraagd tegen agressie, anderzijds, dat het zijn goudvoorraad te Londen naar Frankfort had laten overbrengen beide berichten werden tegengesproken. Onder deze omstandigheden achtte de Siameesche regeering het blijkbaar verstandiger, het door vliegtuigen te brengen tegenbezoek aan Singapore, hetwelk juist zou samenvallen met genoemde conferentie, uit te stellen. In Amerika werd het Engelsche koningspaar zoowel in Canada als in de Ver. Staten met groot enthusiasme ontvangen. Uncle Sam besloot tot den aanleg van grootere sluizen in het Panamakanaal, waarmede het Nicaragua-plan voor goed van de baan is. Voorts hief Washington het embargo op wapenuitvoer op omdat Duitschland door de annexatie van Bohemen en Moravië wegens de daar aangetroffen groote voorraden te zeer in het voordeel werd geacht. Pres. Roosevelt leed inzake de wijziging van de Neutraliteitswet een gevoelige nederlaag, welke geheel op rekening kan worden geschreven van de naderende presidentsverkiezing. Brazilië herstelde de normale diplomatieke betrekkingen met Duitschland, welke sedert October waren verbroken als gevolg van beweerde machi naties van den Duitschen gezanteenzelfde bewering werd kortelings geuit in Argentinië, doch ook hier gingen de Duitschers volgens een gerechtelijke uitspraak vrijuit. Nog werd te Berlijn een conferentie gehouden van diplo matieke vertegenwoordigers in Midden en Z. Amerika deze gebieden zijn voor het Derde Rijk economisch van zeer groot belang gewordenzij ver vangen ten koste van de Amerikanen het afzetgebied dat in de Ver. Staten verloren ging door de boycot aldaar van Duitsche goederen. Sch.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 102