kampong en 21 er buiten gesneuveld vrouwen 62 binnen en 10 buitenkinderen 21 binnen en 2 buiten3 gewonde mannen, 9 vrouwen en 7 kinderen, terwijl er nog 5 gevangenen werden gemaakt. Ook hier vertrouwde blijkbaar de bevolking wederom op de deugdelijkheid van hare versterking vrouwen en kinderen waren, zooals uit de verhezen blijkt in den kampong gebleven. De buit bedroeg onder meer 97 geweren met munitie. 14 Mei arriveerde Luitenant Van Braam Morris met een aan vulling van 2 brigades maréchaussée. 18 Mei. Verovering van Tampeng. Deze verovering was wellicht de moeilijkste van alle kampongvermeesteringen in de Gajo Loeös. Op een gegeven moment was bij onze troepen zelfs de moed eruit, nadat na 4V2 uur vechten nog geen resultaat was bereikt. Het persoonlijk voorbeeld evenwel van Kapitein Scheepens en van Overste Van Daalen hielp den troep over dit doode punt heen. Verschoten patronen 6800. Gesneuveld 1 militair, gewond 33. Het resultaat van het vallen van deze twee laatste kampongs bleef niet uit. Gewapende Gajoërs werden haast niet meer aan getroffen. Verschillende hoofden meldden zich, zoodat Overste Van Daalen maatregelen kon gaan treffen om de Gajo Loeös te verlaten. Eerst echter moesten alle hindernissen, welke den verderen tocht zouden kunnen bemoeilijken, uit den weg worden geruimd. Alle militairen en dwangarbeiders, die door zwakte a.a. moeite zouden kunnen opleveren (36 minderen der maréchaussée en 45 der infanterie; voorts 5 officieren) werden via Pendeng geëvacueerd. Tevens werd met dit transport medegezonden het verzoek voor het zenden van een colonne naar de Alaslanden, waar bij o.m. 50.000 patronen. Dit transport moest ongeveer 20 Juni in de Alaslanden aankomen. Ook werden met het oog op de geruchten betreffende zware versterkingen in de Alaslanden, eenige genie soldaten met springmiddelen aangevraagd. Nu restte Overste Van Daalen nog slechts een algemeene hoofdenvergadering om den nieuwen toestand aan de bevolking duidelijk te maken, welke vergadering op 2 Juni plaats had. Alle daarvoor in aanmerking komende hoofden werden opgeroepen en verschenen ook in zeer duidelijke taal werd hun het navol gende medegedeeld 1Het land der Gajo Loeös is Gouvernementsgebied. Rodjo Bédén, op wettige wijze verkozen zijnde, wordt als Keudjeuroen en eenig territoriaal hoofd erkend, zoodat men hem in den ver volge heeft te gehoorzamen. 2. Het voeren van onderlinge oorlogen moet uit zijn, geschillen moeten volgens de adat, d.m.v. Porang en Golo bij den Keudjeu roen worden voorgebracht. 3. Het eigendunkelijk afzetten van den Keudjeuroen zal niet meer worden geduld. 4. In de toekomst zal zich in Gajo Loeös het bestuur vestigen 609

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 23