en dan zullen alle zaken door den Keudjeuroen bij dat bestuur moeten worden voorgebracht. 5. Zoolang deze vestiging nog niet heeft plaats gehad, zal de Keudjeuroen van alle zaken, die hij persoonlijk niet berechten kan, bericht geven aan den waarnemend bestuurder te Koeala Simpang. 6. Slavernij zal niet meer worden geduld, alle slaven zullen moeten worden vrij verklaard. 7. De Gaj o-adat zal gehandhaafd worden, maar enkele mis bruiken daarin zullen een einde moeten nemen. Hierna werden de laatste voorbereidingen voor den tocht naar de Alaslanden getroffen en werd op 4 Juni de marsch aange vangen. Deze tocht ondervond geen moeilijkheden. De Alasrivier werd stroomafwaarts gevolgd, zoodat op 9 Juni de rand van het bewoonde gebied werd bereikt. Zooals reeds hiervoor opgemerkt, was ons optreden in de Alas landen geheel anders het gros der bevolking was wel tot onder werping geneigd. Slechts een 3-tal kampongs, verzamelplaatsen van ontevredenen, hadden tot verzet besloten, t.w. Koeta Reh, Likat en Koeta Lengat Baroe. Uit het verloop van deze vermees- teringen moge echter blijken, dat het verzet hier fanatiek mag worden genoemdhet aantal gesneuvelden, speciaal onder de vrouwen, was hier veel grooter dan in de Gajo Loeös. Bij het binnentreden van de Alaslanden besloot Overste Van Daalen zijn bivak zoodanig te kiezen, dat de troep ongeveer in het midden van bovengenoemde 3 versterkingen lag. Voorts moest het bivak zich ongeveer op de grens van de beide Keu dj eu roenschappen bevinden. Uit ondervragingen bleek de kampong Lawe Sagoe aan deze eischen te voldoen, hoewel bij dezen kam pong het nadeel gold, dat hij verstrekt zou zijn. In verband hier mede besloot de Overste eerst in den ochtend van den llen Juni dezen kampong te naderenhij bleek verstrekt, doch verlaten. Direct werd een aanvang gemaakt met de normale bivakwerk zaamheden. 14 Juni. Vermeestering van Koeta Reh. Verschoten patronen 4400. Gesneuveld 2, gewond 17 militairen. Bij deze bestorming werd Kapitein Scheepens gewond door een schot in zijn heup, welke wond gelukkig echter niet gevaarlijk was aan de verdere actie in de Alaslanden heeft bedoeld officier evenwel niet meer kunnen deelnemen. Als illustratie van het fanatisme der verde digers, moge hier even hun verliezen worden vermeld, t.w. ge sneuveld 313 mannen, 189 vrouwen en 59 kinderen gewond 20 vrouwen en 31 kinderen. 16 Juni. Waar bleek, dat het verzet, voor zoover aanwezig, meer in het Keudj euroenschap van Bambel heerschte dan in dat van Batoe Mboelan, en waar het bivak te Lawe Sagoe niet als gezond kon worden aangemerkt, besloot Overste Van Daalen het 610

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 24