3. GRONDSLAGEN EN HANTEERING VAN NEUTRALITEITSREGELEN door M. D. SCHAAFSMA, Kapitein van den Generalen Staf. (Vervolg zie I.M.T. 1939 nr. 4 blz. 292) III. NEUTRALITEITSREGELEN. Nationale neutraliteitsregelen, d.z. onzijdigheidsvoorschriften van neutrale Staten, kunnen slechts wortelen in het internationale recht, d.i. het volkenrecht, zoodat het in de eerste plaats noodig is, de internationale grondslagen na te gaan. Slechts ten deele zijn deze verdragsrecht gewordenbinnen het kader van deze verhandeling zijn de belangrijkste 1. Verdrag betreffende de rechten en verplichtingen van onzij dige Mogendheden en personen ingeval van oorlog te land (Landonzijdigheidsverdrag, L.O.V.) 20) 2. Verdrag betreffende de rechten en verplichtingen van onzij dige Mogendheden ingeval van oorlog ter zee (Zeeonzijdig- heidsverdrag Z.O.V.) 21). Beide verdragen geven een verre van volledige codificatie van het betrekkelijke neutraliteitsrecht 21) hoewel in 1907 door vrij wel alle mogendheden onderteekend, hadden in 1914 slechts 28 staten het L.O.V., 25 het Z.O.V. geratificeerd waardoor het voor hen bindend was, zij het ook, dat verschillende staten voorbehoud hadden gemaakt t.a.v. een of meer artikelen. De beruchte „si omnes" clausule (L.O.V. art. 20, Z.O.V. art. 28) heeft hieraan weinig afbreuk gedaandaarentegen hebben zelfs de mogend heden, die niet teekenden of ratificeerden (w.o. Groot Brit- tannië), zich vrijwel geheel aan deze verdragen gehouden. Daarnaast bevatten vrijwel alle andere in het voorschrift Bepa lingen uit het Conventioneele Oorlogsrecht (Beo., uitgave 1938) voorkomende verdragen een of meer bepalingen, welke direct 613 Behoort tot de ter Tweede Haagsche Vredesconferentie gesloten verdragen. Aangezien vele schrijvers deze verdragen zonder vermelding van den titel met het nummer plegen aan te duiden, zijn die verdragen in bijlage III opgesomd onder verwijzing naar de overeenkomende hoofdstukken in de Beo., c.q. andere verzamelingen. n) Kunz, noot 69 op blz. 224 en 112 op blz. 239.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 27