betrekking hebben op onzijdigen (b.v. Hoofdstuk XI, art. 15 ontscheping van schipbreukelingen, zieken of gewonden in onzij dige havens Hoofdstuk XV, art. 4 verplichtingen van onzijdige mogendheden die zelfwerkende contact-mijnen voor haar kusten plaatsen), dan wel indirect voor hen van belang zijn bij de vast stelling van de te volgen gedragslijn (b.v. Haagsch Reglement, behoorend bij Hoofdstuk VI, art. 1op wie de wetten, de rechten en de verplichtingen van den oorlog van toepassing zijn Hoofd stuk XIIIde voorwaarden waaraan in oorlogsschepen veran derde handelsvaartuigen met hun bemanning moeten voldoen om als oorlogsschip te worden beschouwd Hoofdstuk IX en XI: de positie van personeel en materieel van den geneeskundigen dienst). Volledigheidshalve moeten wij ten slotte nog noemen de niet in de Beo. voorkomende Declaratie van Parijs van 16 April 1856, inhoudende voorschriften omtrent kaapvaart, blokkade, buitrecht en contrabande, welke verder buiten den kring onzer beschou wingen zal vallen, en het Pan-Amerikaansche Zeeonzijdigheids- verdrag van Havana van 20 Februari 1928, dat behalve door de Ver. Staten slechts door enkele kleine Midden- en Zuid-Ame- rikaansche staten is bekrachtigd, doch niettemin de aandacht verdient wegens de daarin gevolgde gedragslijn t.a.v. de behan deling van gewapende koopvaardijschepen en onderzeebooten waaromtrent in 19141918 nog geen internationaal erkende regels bestonden, hetgeen destijds tot veel meeningsverschil aanleiding heeft gegeven22). Hetzelfde gold ten aanzien van vliegtuigen. Hoewel hieromtrent ook thans nog geen verdragsrecht bestaat aangezien de regels betreffende den luchtoorlog evenmin als die betreffende de controle over de radiotelegraphie in tijd van oorlog ooit zijn voorgelegd aan een conferentie en het derhalve niet verder hebben gebracht dan tot ontwerpen, bewijst het feit, dat in de Scandinavische en Italiaansche neutraliteitsbepalingen enkele artikelen van die ontwerpen min of meer letterlijk zijn overgenomen, dat zij toch wel internationaal erkende richtlijnen geven23). Een volledige tekst staat niet te onzer beschikking Frangois noemt (II, blz. 487) als verdere onderteekenaren Columbia, Nicaragua en Paraguay Kunz vermeldt (noot 112 op blz. 240), dat Chili en Cuba voorbehouden maakten. Deze opsomming maant tot voorzichtigheidzij doet vreezen, dat het verdrag minder een internationaal standpunt weergeeft dan dat der Ver. Staten. Deze ontwerpen zijn ontstaan doordat op de conferentie van Washing ton 192122 het gemis werd gevoeld van verdragsrecht betreffende den luchtoorlog. De vijf groote mogendheden stelden een commissie samen, bestaande uit juristen hunner landen alsmede van Nederlandzij kreeg tot taak te onderzoeken, of door de ontwikkeling der strijdmiddelen sedert de Tweede Haagsche Vredesconferentie van 1907, nog kon worden volstaan met de bestaande rechtsregelen en zoo neen, aan te geven, welke nieuwe regelen zouden moeten worden ingevoerd. De commissie vergaderde van 614

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 28