Poolsche oorlog geen Nederlandsche, wel een Duitsche procla matie) 2S) in het tegenovergestelde geval is De vraag rijst, wat het door prof. Francois in de eerste plaats genoemde nut is. Wanneer het gaat om een verdrag of een ver dragsartikel, dat door een der oorlogvoerenden niet als bindend wordt beschouwd (niet onderteekening of voorbehoud), dan wel de „si omnes" clausule in werking zou treden doordat niet alle oorlogvoerenden het verdrag hebben aanvaard en dit daardoor voor geen van hen bindend zou zijn, kan opneming in de neutra- liteitsproclamatie van nut zijntijdens den wereldoorlog hebben verschillende oorlogvoerenden zich gehouden aan niet door hen onderteekende verdragen. Wanneer echter alle oorlogvoerenden aan de bepaling zijn gebonden, is opneming in de neutraliteits- proclamatie niet anders dan een herhaling en zou men de vraag kunnen stellen, waarom haar wel te herhalen en een andere bepaling niet. Inderdaad kan men zich op het standpunt stellen, dat de proclamaties algemeen erkende verdragsregelen niet behoeven aan te geven doch slechts, hoe de onzijdige mogendheid denkt, de daarin neergelegde beginselen toe te passen30). De practijk is evenwel, dat men zich niet daartoe beperkteenheid van opvatting tusschen de verschillende neutralen bestaat t.d.a. uiteraard niet zooals een vergelijking van de Nederlandsche neutraliteitsproclamatie van 1914 met de Scandinavische van 1912) en 1938) (Zie bijlage VII) alsmede de Italiaansche van 1938 31leert. Het in de tweede plaats genoemde nut behoeft geen verduide lijking. Opgemerkt zij echter, dat een volledige opsomming van de te volgen gedragslijn t.a.v. niet in de verdragen geregelde onderwerpen uiteraard uitgesloten is de proclamatie zou daardoor dreigen uit te dijen tot een lijvig boekdeel, in het bijzonder indien men alle detailpunten zou gaan behandelen. Evenwel, voor degenen die de bepalingen aan de grens a.a. moeten handhaven, gaat het veelal juist om die detailpunten. Al te groote beperking is daarom uit den booze. Zoo zag de Nederlandsche Regeering zich in 1914 spoedig genoodzaakt, nader eenige „Regelen omtrent 618 „het nut ervan drieledig in de eerste plaats kunnen de Staten daarin bepalingen cpnemen, die krachtens de verdragen moeten worden vast gesteld in de tweede plaats kunnen de proclamaties dienen ter vaststelling van in de verdragen niet geregelde onderwerpen en in de derde plaats worden de eigen onderdanen ingelicht omtrent de verplichtingen, die de neutraliteit oplegt hetgeen in het bijzonder van belang is in Staten, die geen neutraliteitswet kennen Fauchille geeft in 14461 een opsomming van uitgegeven neutrali- teitsproclamaties, beginnende met den Fransch-Duitschen oorlog. 2tj Francois, II, blz. 480. 30) Verg. Zeeman, blz. 742. Zal in bijlagen van een volgende aflevering worden opgenomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 32