3 September en 1 cie. onder kapitein Snell op 12 September naar Djambi. Zooals bekend, waren in dit jaar in deze gewesten ern stige onlusten uitgebroken, welke het noodig maakten om ondanks het feit, dat de troepen noode op Java konden worden gemist (wereldoorlog), aanzienlijke versterkingen naar de bedreigde gebieden te zenden. Na de eigenlijke actie bleven nog 2 cien. van het Xe bataljon in het Djambische en 1 cie. in het Palembang- sche achter. Ten slotte namen de drie bataljons deel aan de actie in Bantam in 1926, toen aldaar ernstige ongeregeldheden waren ontstaan. Dislocatie op Java. Hoewel de andere bataljons, behoorende tot het Java-leger, behoudens enkele uitzonderingen meermalen van garnizoen zijn verwisseld, zijn het Xe, Xle en Xlle bataljon, als zij op Java waren, vrijwel steeds te Weltevreden en Meester-Cornelis ver- eenigd geweest. Alleen het Xlle bataljon heeft tot 1851 garnizoen gehouden te Willem I en daarna tot 1859 te Semarang, om ver volgens naar Meester-Cornelis te verhuizen. Voorts was in de jaren 1880 en 1881 een deel van het Xe bataljon in de Preanger gedetacheerd, terwijl in 1882 in Trogong en Palimanan werd ver bleven voor het trekken van een veepestcordon. Hiermede willen wij dit beknopte overzicht van de door de 3 bataljons beleefde 100 jaren beëindigen. Wij zouden ons met de hoop wenschen te vleien, dat onze summiere opsomming van gebeurtenissen, waarbij niettemin zoo goed mogelijk naar vol ledigheid werd gestreefd, een leidraad zal vermogen te zijn voor hen, die van het leven der korpsen een grondige studie wenschen te maken. Groot was de belangstelling, welke de jubileerende korpsen op hun eeuwfeest mochten ondervinden. In de eerste plaats noemen wij de gelukwenschen van Hare Majesteit de Koningin, waarmede Zij opnieuw heeft blijk gegeven van Haar medeleven met Haar Koninklijk Leger in deze gewesten. Voorts de groote belangstelling van den Vertegenwoordiger van onze Landsvrouwe in deze landen, den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, zich manifesteerende in Zijne tegenwoordig heid bij de grootsche demonstratie op den vooravond van den jubileumdag op het Waterlooplein te Weltevreden. Deze belangstelling ging ook uit zijn van Hunne Excellenties den Legercommandant en den Commandant der Zeemacht, als mede van tal van andere hooge autoriteiten. Niet in het minst ook mogen wij wijzen op de tallooze bewijzen van waardeering en medeleven onder de burgerij in al hare geledingen. Een dergelijk algemeen medeleven met de weermacht stemt tot groote vreugde. Hoewel de weermacht hare taak in 638

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 56