5. RECTIFICATIE. N.a.v. een verzoek van Mr. E. J. F. van Dunné, Directeur van de N.V. Nerlandsch c Maatschappij voor Nieuw-Guinea geven wij gaarne plaatsruimte aan het volgende. In deel III van zijn artikelenreeks, getiteld „Nederlandsch Nieuw-Guinea'' (December-aflevering van dit Tijdschrift bl. 1130 en volg.) maakt de heer C. G. J. Teerink, Kapitein van den Gene rale11 Staf, op bl. 1133 melding van een N.V. die in 1936 door eenige groote Nederlandsche Maatschappijen zou zijn opgericht en die den naam zou dragen „N.V. voor de exploitatie van land en boschbouwproducten in Nieuw-Guinea". Deze mededeeling is in verschillende opzichten niet juist. Eerst op 2 Juni 1938 is te Amsterdam door een aantal groote Neder landsche Maatschappijen, die geheel of ten deele haar werkkring in Nederlandsch-Indië vinden (banken, scheepvaartmaatschap pijen, handels- en cultuurmaatschappijen) opgericht de N.V. Nederlandsche Maatschappij voor Nieuw-Guinea, die zich ten doel stelt (in hoofdzaak) a. het verzamelen en bestudeeren van gegevens betreffende Nederlandsch Nieuw-Guinea, ten einde aldaar onderne- mingen van landbouw en nijverheid te verkrijgen en te exploiteeren (hetzij zelve, hetzij door „dochtermaatschap pijen") b. het winnen, bewerken, verwerken en verhandelen van producten van Nederlandsch Nieuw-Guinea (exclusief goud en petroleum). Deze doelstelling is belangrijk ruimer, dan men uit de mede- deelingen van den heer Teerink zou opmaken. Zij omvat zoowel exploratie als exploitatie op het gebied van landbouw, boschbouw en nijverheid, alsmede zoowel winning en verwerking als verhandeling van producten. Van deze pro ducten worden statutair slechts uitgezonderd goud en petroleum, hetgeen is geschied op dezen grond dat andere, zeer kapitaal krachtige, concerns zich reeds met die producten bezig houden, zoodat op dat gebied de nieuwe Maatschappij geen taak heeft te vervullen. De veronderstelling van den heer Teerink, dat de Maatschappij zich wellicht voorloopig zal beperken tot een opkooporganisatie „van inheemsche producten strookt niet met de werkelijkheid de Maatschappij ziet haar taak veel ruimer en heeft daarvan ook 640

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 58