1. MONUMENTEN SERIE. In 1931 werd te Blangkedjeren door de 1ste divisie maréchaussée een eenvoudig gedenkteeken opgericht. De betonnen zuil met inscriptie, geplaatst op het kerkhof, is bedoeld als een bescheiden hulde aan de nagedachtenis van hen, die sneuvelden tijdens den beroemden tocht van Luitenant- Kolonel Van Daalen naar de Gajo Loeös. Zij wekt tevens de eerbiedige herinnering op aan den moed en de energie van dezen kundigen hoofdofficier, die aan het hoofd van een tiental brigades maréchaussée in geheel onbekend gebied, op talrijke dagmarschen afstand van de operatiebasis, een overmachtigen vijand wist te bedwingen en ons gezag in ver afgelegen bergstreken wist te doen gelden en te bevestigen. De beroemde, op 9 Febr. 1904 te Bireuën aangevangen, tocht staat in onze krijgshistorie bekend als „De tocht van Overste Van Daalen door de Gajo-, Alas- en Bataklanden"hij ein digde na talrijke wapenfeiten van beteekenis in de maand Juli 1904, toen de infanterie te Medan terugkeerde en de maréchaus sée via Sidikalang en Taroetoeng Sibolga bereikte, vanwaar 21 Juli per schip naar Koetaradja werd teruggekeerd (aankomst 23 Juli 1904). De graven der gesneuvelden, welke door de colonne Van Daalen voor het verlaten van de Blang naar Blangkedjeren werden overgebracht, zijn geen van alle voorzien van een naam. Onder de gesneuvelden bevonden zich o.a. de bekende sergeant Van Zijl en de dappere maréchaussée Anakotta. In het volgende artikel vindt de geachte lezer een beschrijving van dit voor de pacificatie van Noord-Sumatra zoo belangrijke krijgsbedrijf. 591

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 5