643 2e Vraag. (Deze vraag, een omzetting van een verhaal van Arabisch karakterschrift in Latijnsch schrift, is niet in het I.M.T. overgenomen. Red.) 3de Vraagtijd1 uur. Overzetten in Maleiseh-Arabische karakters Dan jang ada poela koe liat diambilnja tanah poetih dan tanah merah, ditjoentingnja dadanja dan lengannja dan dainja tiga tjabang maka me- njembahlah ia ka-adapannja dan kiri-kanannja dan ke-belakangnja, laloe larilah toeroen ka laoet sampaj ka poesatnja air maka ia menjembah metari beberapa ketika lamanja, serta ia menampar-nampar moekanja kiri-kanan. Maka naiklah ia ka darat, baroe lah ia makan, didindingnja dengan kain poetih, tiada boleh diliat orang pada ketika ia makan. Maka berangkali terliat oleh orang, diboeangkannja nasinja dan dipetjahkannja perioek- belanganjamaka lain kali ia hendak masak, dibelinja poela jang lain, adanja. NEDERLANDSCHE TAAL. Tijd: IV2 uur. Maak een opstel over een der volgende onderwerpen 1. Overheidsbemoeienis op economisch gebied. Overproductie sedert den wereldoorlog. Restrictie-maatregelen en hunne resultaten, in het bijzonder voor wat betreft de Nederlandsch-Indische producten. Invoerverboden en tariefpolitiek. Opkomende Nederland-Indische industrie. Oprichting van de vereeniging „Nederlandsch-Indisch fabrikaat". Voor- en nadeelen van overheidsbemoeienis. 2. Rubber. Productiegebieden. Toepassingen van rubber en het streven tot ver meerdering daarvan. De rubbercultuur in Nederlandsch-Indië en hare bloei in voorgaande jaren. De oprichting van een bandenfabriek door de Good year te Buitenzorg beschouwd uit defensieoogpunt. Rubberrestrictie. Syn thetische rubber een ernstige concurrent. Toekomst van het natuurlijke product. 3. Jaarmarkten in Nederlandsch-Indië. Aanleiding tot het houden van jaarmarkten. Welke jaarmarkten kent ge Onderscheid in Europeesche- in Inheemsche industrie en nijverheid. Aan jaarmarkten steeds verbonden diverse instellingen van vermaak. Zienswijze daarover. Slotbeschouwing over resultaten jaarmarkten. VREEMDE WESTERSCHE TALEN. Tijd: 1% uur. Maak een opstel in de Fransche, Duitsche of Engelsche taal over één der volgende onderwerpen 1. Patrouilleeren in de Buitengewesten. Doel van den patrouillegang in de buitengewesten; sterkte en samen stelling van een patrouillewijze van patrouilleeren bivak betrekken wijze van verpleging.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 61