655 het Nederlandsche volk nog eens te wijzen op het machtige wapen, dat wij in het landvliegtuig kunnen hebben, waarmede Indië volko men veilig is te stellen. Daarvoor is evenzeer noodig aan te toonen, hoe weinig afweer geschut, veel zwaarder zelfs dan dat van onze kruisers, tegen goed uitgevoerde bomaanvallen zal kunnen uitrichten. Onze oude en zelfs de nieuwe kruisers van 8300 ton zullen slechts met luchtafweergeschut van 40 milimeter bewapend zijn, dat niet verder reikt dan vier duizend meters. De moderne bomaanval geschiedt ongeveer van zoodanige hoogte en practisch zullen onze kruisers tegen vliegtuigen dus al heel weinig kunnen uitrichten. Alleen door luchtafweergeschut van zwaarder kaliber te nemen, zal de afstand waarop het vuur tegen vliegtuigen geopend kan worden veel grooter vallen, maar om een goede vuursnelheid te behouden en per minuut een behoorlijk aantal schoten te kunnen afgeven, zal men zich moeten bepalen tot zoodanig kanon, dat dit nog met de hand geladen kan worden. Een luchtafweerkanon van 13 cm, dat een granaat van 33 kilogram verschiet is dan wel de maximum grens en de moderne slagschepen van 35000 ton zijn dan ook daarmede bewapend. Neemt men nu aan, dat een bomaanval geschiedt op een slagschip, dat over een up to date luchtafweerbatterij beschikt, dan is de vraag cf zoodanige aanval in de practijk kans op succes heeft, dan wel dat de vliegtuigen zullen zijn neergehaald, vóór zij het punt hebben bereikt, waar de bommen moeten worden afgeworpen om hun doel te treffen. Dat is het punt, waar alle vragen over trefkans, afweer- tactiek enz. op neer komen. WEINIG TIJD VOOR TREFFERS In mijn beschouwingen in dit blad van 2 November van het vorige jaar deed ik reeds uitkomen om welke korte tijdsbestekken het bij een bomaanval gaat en berekende toen, dat, bij de tegenwoordige snelheden der bommenwerpers, de vliegtuigen ongeveer and er- halve minuut aan het vuur van het luchtafweergeschut zijn bloot gesteld. Naarmate de snelheid der vliegtuigen grooter wordt en dat is in de eerstvolgende jaren zeker te verwachten zal die ander halve minuut allicht tot één teruggebracht worden. In dat korte tijds bestek zullen dus de noodige treffers op de bommenwerpers geplaatst moeten worden. Dit houde men goed voor oogen Zonder nu op de technische bijzonderheden van een moderne vuurleidingsinstaliaüe voor luchtafweergeschut in te gaan, is een korte toelichting wel ncodig, omdat daaruit ook den leek duidelijk zal worden, waarom het beschieten van vliegtuigen, die door zeer bekwame en voor den luchtaanval geoefende vliegers bestuurd worden, zooveel moeilijkheden en vergissingen kan opleveren, dat de trefkans uiterst gering wordt. Het ligt voor de hand, dat het beschieten van een doel, dat zich zeer snel verplaatst, alleen dan succes kan hebben, wanneer het kanon zoodanig gebakst en onder zooveel elevatie gesteld is, dat het voort- geschoten projectiel op hetzelfde oogenblik het punt bereikt, waar men op grond van vroegere waarnemingen verwacht dat het vliegtuig zich bevinden zal. Dat vermoedelijke punt berekent men uit voor afgaande opeenvolgende waarnemingen omtrent koers, snelheid en afstanden van het vliegtuig en neemt dan aan dat het vliegtuig zich in de eerstvolgende oogenblikken op dezelfde wijze gedragen zal, als het tevoren deed. Doet het dit niet, dan gaat men van onjuiste

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 73