gegevens uit, zoodat het schot moet missen. Alleen wanneer men installaties kon bedenken, die de toekomstige plannen van een vliegtuigcommandant zouden registreeren zou het vuur doeltreffender kunnen zijn, maar dat zal wel altijd tot de onmogelijkheden behooren. Een vliegtuigbestuurder, die natuurlijk bekend is met den twijfel- achtigen factor van elke vuurleidingsinstallatie, zal daarvan bij zijn aanval ten volle profijt moeten trekken. Bij de vuurleidingsinstallaties van groote schepen voor het zware geschut, bestaat die onzekere factor eveneens, maar het bezwaar wordt daar veel minder gevoeld, omdat een schip nimmer een grooter vaart zal loopen dan 15 meters per secunde, wat overeenkomt met een snelheid van 30 zeemijlen. Koersveranderingen van groote schepen geschieden betrekkelijk langzaam, het doel, dat aan het vijandelijke vuur geboden wordt is groot en practisch zal dit dus in de 10 a 15 secunden, die liggen tusschen het brengen van het geschut in de vereischte afvuurpositie en het oogenblik, waarop het projectiel het doel bereikt, geen grooten invloed kunnen hebben. 10 TOT 15 SECONDEN BESLISSEN Maar bij een modern vliegtuig wordt dit andersDaar zijn korte tijdsruimten van 10 tot 15 secunden van beslissenden aard, doordat het vliegtuig zich met zoo groote snelheid thans van 100, straks vrij zeker van 150 meters per secunde verplaatst, kleine koers veranderingen zeer snel kunnen geschieden en reeds spoedig belang rijke afwijkingen van de oorspronkelijke koerdlijn veroorzaken. Die afwijkingen zullen voorts in verband met de grootte van het vliegtuig tengevolge hebben, dat geen der granaten van het luchtafweergeschut doel zal treffen. Een enkel voorbeeld moge dat toelichten. Bij een koersverandering van slechts vijf graden, die door het vlieg tuig onmiddellijk wordt uitgevoerd, zal in 10 secunden reeds een afwijking van de oorspronkelijke koerslijn van ruim 80 zegge tachtig meters worden verkregen, in 20 secunden van ruim 170 meters, afstanden die belangrijk grooter zijn dan de vleugelwijdte van het vliegtuig. In die korte tijdsbestekken, die liggen tusschen een vuurleiding waarneming en het aankomen van het projectiel op de hoogte, waarop het vliegtuig zich bevindt eigenlijk te beschouwen als vertragingsperioden, omdat het overbrengen van gegevens voor de kanonnen en het bereiken van een hoogte van 4000 tot 12000 meters voor een projectiel, dat met een snelheid van 750 meters per secunde verschoten wordt, onherroepelijk tijd vereischt ligt nu een andere factor ten gunste van het luchtwapen. Niet alleen dat een bommenwerper bij zijn aanval slechts anderhalve minuut onder het vuur van het luchtafweergeschut der schepen zal zijn, maar hij zal bovendien door opeenvolgende kleine koers veranderingen ter weerszijden van de oorspronkelijke koerslijn, die naar het punt leidt, waar de bommen moeten worden afge worpen, de uitwerking van het geschut verijdelen door aan de vuurleiding van het anti-luchtvaartgeschut een doeltreffende basis te onthouden. Het is een technisch ingewikkeld vraagstuk, dat zich voor behan deling in een dagblad minder goed eigent, maar dat toch aangeroerd moest worden, omdat de voorstanders van slagschepen er telkens op terugkomen, dat bommenwerpers tegen het luchtafweergeschut

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 74