657 niets vermogen. Dat nu is onjuist, zooals uit het bovenstaande blijkt en naarmate de evolutie van het vliegtuig steeds verder gaat, zal de onkwetsbaarheid hiervan nog belangrijk toenemen. Juist op dit punt zijn in den laatsten tijd zeer belangrijke publicaties verschenen van niemand minder dan den hoofdingenieur der Fransche marine Camille Rougeron, iemand met een groote kennis der huidige marinevraagstukken en daarenboven begaafd mathematicus en technicus, naar wiens oordeel in marine-vakkringen altijd met aan dacht geluisterd wordt. NAAR NOG GROOTER SNELHEID. Hij nu, komt op grond van uitvoerige berekeningen omtrent trefkans voor het luchtafweergeschut, tot de conclusie, dat, zelfs bij een bewapening van de groote slagschepen met 42 luchtafweer- kanonnen van 13 cm, dit vuur tegen de moderne vliegtuigen, zooais die in de komende jaren tusschen 1940 en 1945 verwacht kunnen worden en die dan over een snelheid van ruim 700 kilo meters per uur beschikken, practisch slechts geringe trefkans zullen hebben. Dit nog temeer, als de vliegtuigen vanuit verschil lende richtingen hun aanval doen en de vuurleidinginstallaties nu eenmaal beperkt zijn, zoodat het vuur slechts tegen enkele vliegtuigen geleid kan worden. Hoe twijfelachtig zelfs dat zal zijn, hoop ik den lezer duidelijk te hebben gemaakt. De jeugdige zeeofficier, die nog wel in een wetenschappelijk marine- jaarbericht zoo hoog tegen mij van den toren blies en het bewijs gaf, dat hij zich in de hedendaagsche vraagstukken van bomaanval en luchtafweer nog niet volledig heeft ingewerkt en met voor de hand liggende toekomstmogelijkheden zelfs in het geheel geen rekening hield, zij voorzichtigheid in zijn uitspraken terdege aanbevolen. Het landsbelang wordt het beste gediend door een zakelijke weerlegging van de meeningen van anderen, wien een goede verdediging van Indië binnen de perken van ons budget niet minder ter harte gaat. Prof. Ir. Schermerhorn heeft onlangs in een rede gewezen op het verschijnsel der menschelijke traagheid, waardoor slechts weinigen origineel genoeg zijn, om iets nieuws ook inderdaad als zoodanig te zien. Dit geldt ook voor de marine, die er menigmaal de dupe van geworden is, dat zij de mogelijkheden van nieuwe gevaren niet ernstig genoeg onder de oogen zag. Zoo ging het o.a. aan Engelsche zijde in den wereldoorlog met de duikbooten. Ook onze marine is van nature geneigd tot conservatisme (niet onaardig betitelde destijds een hoofdofficier zich zelf gekscherend als achteruitstrevend-conservatief) wat de neiging om het liefst op bekende paden te blijven verklaart. De techniek gaat echter snel vooruit en vooral bij het luchtwapen kan zeer spoedig werkelijkheid worden, wat men thans nog voor onmogelijk houdt. Men denke bijvoorbeeld aan de mogelijkheid stoommachines in vliegtuigen te plaatsen, welke, volgens een bericht in een vooraanstaand Engelsch technisch weekblad, groote kans van slagen heeft. De marine zal daarom goed doen in alles, wat het luchtwapen betreft, ernstig met de toekomstmogelijkheden daarvan rekening te houden en aan de groote beteekenis, die dit wapen ook bij de oorlogvoering ter zee heeft, alle recht te laten wedervaren. Als iemand als de hoofdingenieur der Fransche marine Camille Rougeron nu reeds de doodsklok luidt over de zware slagschepen, in verband met de komende evolutie van het vliegtuig, moet dit tot nog grooter voorzichtigheid manen, want slagschepen, die eerst in 1945 gereed kunnen zijn, worden gebouwd om dan nog twintig jaren mee te gaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 75