663 nen uitdiepen, dat de slagkruisers er op elk «ogenblik van het etmaal kunnen binnenloopen een eerste eisch voor een goede vlootbasis dan kleeft aan Soerabaia nog dit groote bezwaar, dat er slechts één zeer nauwe uitgang is, aangezien het Oostervaarwater voor slagkruisers absoluut onbruikbaar en ock niet bruikbaar te maken is. Welk een prachtige gelegenheid voor den ter zee oppermachtigen vijand onze slagkruisers daar voor goed op te bottelen Men herin- nere zich, welk lot de Spaansche vloot onder admiraal Cervera in den Spaansch-Amerikaanschen oorlog beschoren was, toen die in de baai van Santiago de Cuba was opgebotteld. Of rekent onze marine staf voor de slagkruisers wellicht op Singapore als basis? Dat zou al zeer slecht te rijmen zijn met onze beproefde zelfstandigheidspo- litiek en zou voor de toekomst zeker geen vaste vlootbasis geven. Gaat men over tot versterking der vloot in Indië met slagkruisers van 28000 ton, dan is een nieuwe vlootbasis onmisbaar. De kosten daarvan zullen vermoedelijk één honderd en vijftig millioen gulden bedragen Thans de kosten-vergelijking van slagkruisers en landvliegtuigen, door de N. R. C. als een sterk argument pro slagkruisers gebruikt. Zij spreekt daarbij van de oude fabel en bedoelt daarmede blijkbaar de weerlegging van een uitlating van den minister van defensie in de Tweede Kamer, dat de kosten van één kruiser Java, in aanschaf fing en exploitatie gelijk waren aan die van vijftien middelzware bommenwerpers der landmacht. 's Ministers uitlating, overgenomen van een verklaring in het Engelsche Parlement en gebruikt als argument ten voordeele van onze kruisers, stemt allerminst overeen met de ervaringen, die wij hebben van onze kruisers en landvliegtuigen. Wonderlijk, dat de minister, die op zijn departement en dat van Koloniën over alle betreffende gegevens kon beschikken, zich op vreemde mogendheden beroepen moest en toen de juistheid zijner bewering in de Kamer aangevochten werd, niet anders wist te antwoorden dan „dat de kostenkwestie er „weinig toe deed, omdat zoowel kruisers als vliegtuigen noodig waren". Zwakker verdediging van een eerst met zooveel ophef gebezigd argu ment is moeilijk denkbaar Intusschen wordt dit door de voorstanders van slagkruisers willig gepropageerd en in de N. R. C. werd zelfs verkondigd, dat drie slagkruisers van 28000 ton in aanschaffing en exploitatie gelijk te stellen zijn met honderd middelzware bommenwerpers. Wanneer deze aangelegenheid, aan de hand van juiste gegevens, eerlijk en onbe vooroordeeld nagegaan zouden worden, zou men tot een geheel andere conclusie komen en wel, dat die honderd bommenwerpers van het Glenn Martin-type in aanschaffing en exploitatie rekening houdend met een vervanging der vliegtuigen na zeven jaren hoogstens gelijk te stellen zijn met twee zegge twee lichte kruisers van 8300 ton, als thans voor de marine in aanbouw zijn. Drie slagkrui sers zouden dan veeleer equivalent zijn met vier honderd middel zware bommenwerpers en met een zoo groot aantal behoeft de lucht macht niet te worden uitgebreid om het meesterschap in de lucht te verwerven. Al even erg is de bewering, dat slagkruisers den vijand zouden dwingen een aanval op Indië met zijn zware slagschepen en -kruisers te ondernemen en dat daarin hun groote waarde ligt Met dit argument tracht men een uitgave van honderden millioenen voor slag- kruisersbouw enz. te motiveeren, maar ziet dan blijkbaar over het hoofd, dat men aldus slechts een open deur indrukt. Immers de aanwezigheid bij den verdediger van een krachtige legerluchtmacht, aan welker aanvallen alleen de horizontaal zwaar gepantserde slagschepen en -kruisers wellicht thans nog gedurende

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 81