6 67 dat dit via Defensie geschiedde. De geachte afgevaardigde dacht hier voornamelijk aan het gebruik der vloot in Indië. Ik zal niet zeggen, dat de bestaande toestand ideaal is en wil niet ontkennen, dat daaruit moeilijkheden voortkomen, maar wat ik zou willen opmerken is, dat de eenige weg om zooveel mogelijk moeilijkheden te voorkomen is, dat men zich strak en streng houdt aan de letter van de wet. Ik geloof, dat dat werkelijk de eenige methode is. Goede rekeningen maken goede vrienden en dat geldt ook voor de staatsrechtelijke verhoudingen. Hoe dit zij, op den grondslag van de bestaande bepalingen is naar mijn meening geen andere oplossing mogelijk dan die, welke ik zooeven heb aangegeven. De geachte afgevaardigde de heer Kranenburg heeft ook nog enkele woorden gesproken over het opperbevel. Tot mijn leedwezen heeft mijn betoog hem niet kunnen overtuigen. Tegen het argument, dat ik in laatste instantie aanvoerde voor de in de tegenwoordige omstandig heden m.i. onvermijdelijke constructie, dat de Gouverneur-Generaal de coördinatie tot stand brengt tusschen leger en vloot, het argument, dat men daarvoor ten slotte Gouverneur-Generaal is, heeft hij aange voerd Dat is een groot woord. Neen, Mijnheer de Voorzitter, dat is niet een groot woord en als het een groot woord is, is het tevens een zeer ernstig woord. Het impliceert, dat men op sommige punten kan komen te staan voor verantwoordelijk heden en beslissingen van zeer ver reikenden aard, zonder dat men door voorafgaande opleiding en voorafgaande omstandigheden bij uitstek aangewezen is om die beslissingen te nemen. Dat overkomt iedereen, die op hooge posten is gesteld. Het is waarlijk niet zoo ver wonderlijk, dat men van den Gouverneur-Generaal mag aannemen, dat hij in moeilijke omstandigheden en op gewichtige oogenblikken de beslissing weet te nemen, ook op strategisch gebied, die het belang van het land misschien eischt. In vredestijd komt dat elk oogenblik voor, niet alleen bij den Gouver neur-Generaal, maar ook bij mij. De geheele defensie te land en ter zee van Indië wordt ontworpen en geleid door officieren, maar de beslissing daarover en de verantwoordelijkheid daarvoor berusten in eerste instantie bij den Gouverneur-Generaal en in laatste instantie bij mij. Noch de Gouverneur-Generaal, noch ik hebben door voorafgaande studie de qualificatie verdiend van te zijn de bij uitstek aangewezenen om in moeilijke omstandigheden en gewichtige oogenblikken ook op strategisch gebied beslissingen te nemen toch doen wij het en nemen wij de verantwoordelijkheid daarvoor op ons en wij doen het met overtuiging. Zoo ben ik er van overtuigd, dat de tegenwoordige Landvoogd, die door den geachten afgevaardigde den heer Kranenburg in het geding is gebracht en genoemd is een bezonnen en bezadigd man, als het er op aankomt den moed en de kracht zal hebben de beslissingen te nemen, die in het belang van Nederlandsch-Indië en het moederland zijn, ook op strategisch gebied.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 85