669 offer te worden van sterke gemot, troepen (op de flank) en lu.strijdkrach- ten, welke tegenover een in beweging zijnde troepenmacht de beste kans op succes hebben. Ook gedurende den wereldoorlog trachtte men den wijken den vij. op te houden door het inzetten van cav. tegen mg en flanken, doch deze pogingen werden dikwijls belet, doordat de cav. op sterke ter dek king van den terugtocht uitgezonden troepenafdn. stuitte. Deze mogelijk heid bestaat ook thans weliswaar is de kracht der gemot, (gemech.) troepen grooter dan die der vroegere cav., doch ook het afwerend vermogen van den verdediger is aanmerkelijk toegenomen. Een nieuwen factor ziet S. echter in het luchtwapenhet inzetten van valschermtroepen en luchtinf., die achter den vij. landen, kan de horizontale omvatting aanzienlijk verge makkelijken. Tijdens den wereldoorlog is echter reeds gebleken, dat er tusschen de cav., welke in flanken en mg optrad, en de steunende (volgende) inf. een te groote afstand ontstond, waardoor eerstgenoemd wapen dikwijls dagenlang aan zijn lot was overgelaten. Worden i.p.v. cav., gemot, eenheden gebmikt, dan zal dit bezwaar nog sterker spreken, want ook zij hebben op den duur den steun van inf. noodig. Het kan nu aanbeveling verdienen, als eerste versterking, tusschen de gemot, eenheden en de inf., cav.eenheden in te zetten. ad 2e. Bij de omvatting moeten vasthoudende en omvattende groep den vij. volkomen omsluiten. S. haalt verschillende voorbeelden uit de krijgs geschiedenis aan, waarbij zulks niet het geval was en succes dientengevolge uitbleef. Ook moet de omvattende groep waken tegen gevaar op (in) eigen flanken (rug), hetwelk men kan doen door in de bedreigde richtingen snelle, beweeglijke troepen in te zetten, die snel tegen gemelde vij. troepen kunnen optreden. Vroeger had men hiervoor alleen cav., thans zijn het de gemot, (gemech.) afdn. en vooral het luchtwapen, welke hiervoor in de eerste plaats in aanmerking komen. ad 3e. Ook hieromtrent worden bekende gevallen uit den wereldoorlog aangehaald. S. wijst er op, dat Graaf Schlieffen steeds op dit gevaar heeft gewezen. Men kan alleen een overwinning behalen, wanneer men in het zwaartepunt sterker is dan de vij. en dit ook gedurende de geheele actie blijft. Hoe kan men dit echter bereiken Van huis uit voor de omvatting een dergelijke macht inzetten, zal veelal niet mogelijk zijnde omvattende groep gedurende het gevecht met van andere groepen aangetrokken krachten versterken, zal meestal geen succes hebben, daar die troepen te laat komen. S. ziet de oplossing in telkens op een ander punt terugkeerende plaatselijke actiesworden de vij. krachten al zijn zij ter plaatse betrekkelijk zwak achtereenvolgens op een dergelijke wijze vernietigd, dan kan hiervan een wijziging in de sterkteverhouding ten gunste van den aanvaller het gevolg zijn. Cav. in de toekomst. Na veeljarigen arbeid is „Het boek der Poolsche Cavalerie" verschenen, waarin, naar M.W. '39 Heft 9 vermeldt, omtrent het gebruik van cav. in de toekomst, het volgende is vermeld. Invoering van den motor is niet synoniem met afschaffing der cav. integendeel maakt de motor het mogelijk, aan de cav. veel „nevenwerk" te besparen, waardoor dit wapen meer vrij komt voor de eigenlijke gevechtsopdrachten. Het motorrijwiel en de personenauto ontlasten de cav. van den ordonnansendiensthet vliegtuig heeft de taak van de verkenning op grooten afstand overgenomende vracht- en terrein auto scheppen de mogelijkheid van snel volgen van inf. en art. De motor is niet de vij., doch de weldoener van de cav. hij maakt het mogelijk dit wapen voor offensieve doeleinden te gebruiken en hiervoor kan geen ander wapen in de plaats treden. Immers de cav. is het wapen, dat beweeglijkheid en kracht in zich vereenigt en daardoor een beslissende factor in het gevecht; zij moet de achterw. vbn. desorganiseeren en den vij. het consolideeren van zijn front onmogelijk maken haar taak ligt op de flanken en in den

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 87