670 rug des vij. om hem „einzukreisen" tenslotte richt zij zich op de ver nietiging door een krachtige vervolging. Terwijl gemot, eenheden geen zelfstandige actie zonder aanleuning aan andere wapens kunnen uitvoeren, vormt de cav. in de manoeuvre een onafhankeijk element. Wij kunnen niet aan den indruk ontkomen, dat vorenstaand uittreksel meer enthusiast dan steekhoudend is en hopen dat het boek zelf beter gedocumenteerd zal zijn. De Jap. luchtmacht in China. Opmerkelijk is in het artikel van A. Held in D.W. '39 Heft 9, dat S. aan de Jap. luchtmacht in China niet zooveel succes toekent, als men in een D. tijdschrift zou verwachten. Hoewel alle factoren voor succes concen tratie van industrie en mil. arsenalen een gering aantal belangrijke plaat sen nagenoeg geen luchtwaarschuwingsdienst en luchtafweer aanwezig waren, zijn de verwachtingen toch niet vervuld. De oorlogsindustrie is niet vernietigd de arsenalen zijn niet verdwenende aanvoer langs de spoorlijn HongkongHankau is niet onmogelijk gemaakt. Deze spoorlijn levert het bewijs, dat de trefbaarheid van spoorbanen dikwijls wordt overschat hier omtrent wordt nog aangeteekend, dat bedoelde baan enkelspoor honder den kunstwerken telt, en dus zeer kwetsbaar is hoewel dagelijks met bom men bestookt, gelukte het den aanvaller zelfs niet, het bedrijf voor slechts enkele dagen stil te leggen. Ook cp arsenalen had men weinig succesvooral toen later meer aan luchtafweer werd gedaan, moest men zich tot het bombardeeren van niet beschermde stations, vliegvelden enz. bepalen. Wel zegt S., dat Japan tracht bij het bombardeeren van steden de bevolking zooveel mogelijk te sparende omstandigheid dat kazernes e.d. zich in China niet van andere gebouwen onderscheiden en de steden veelal van hout zijn opgetrokken, zou het al zeer gemakkelijk maken, in korten tijd geheele steden te verwoesten. Is dus het succes der luchtmacht in het achterland gering, aan het front is zulks andersdaar zijn het juist de vlgn., die den weerstand breken en den vij. niet meer loslatende samenwerking tusschen vlgn. en art. is dikwijls uitstekend, terwijl ook de samenwerking vlgn.-vewn. niet uit het oog mag worden verloren. De motor b ij de vervolging. Voor den wereldoorlog was de cav. het voornaamste wapen voor de vervolging langzamerhand gaat deze taak over op den motor, die zich volgens D.W. Heft 9 niet zoo zeer leent voor den strijd tegen een in stelling liggenden vij., doch beter tegen in beweging zijnde troepen. Over het alge meen duurt, bij een frontalen aanval, de terugtocht kcrtde terugtrekkende partij kan zich veelal na enkele km weer vastzetten. S. vraagt zich echter af of dat mogelijk zal zijn, wanneer de aanvaller snel gemot, en gemech. troepen tegen den terugtrekkenden vij. inzet. Tegenover de vervolgende pantserkraehten, waartegen meestal geen geor ganiseerde afweer meer zal bestaan, gaat de vij. in dekking. Hem hieruit verdrijven, gaat boven de krachten der gemech. afdn.gelukt het echter den vij. te binden totdat het gros der vervolgende inf. is aangekomen, dan is het succes verzekerd dat wapen kan dan tenslotte ook in de vervolging den zegen bevechten. De gemech. afdn. stellen haar, door het vasthouden van den vij., hiertoe in staat, waarbij nauwe samenwerking tusschen pantser en luchtstrijdkrachten en later met de oprukkende inf., van het grootste belang is. Uitrusting van moderne staven. Honderd jaar geleden kon een staf goed werk verrichten, wanneer hij bereden was en een opstelling op een „generaalsheuvel" had ingenomen, zegt een onbekende S. in M.W. nr. 40. Tegenwoordig zal het nog slechts

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 88