676 het Hoofd van het kantoor voor Handel van het Departement van Ec. Zaken. Dit fonds is doende in alle deelen van de buitengewesten, die regelmatig rijst importeeren, zoodanige extra voorraden van rijst te vormen, dat de voorraadpositie voorloopig in totaal wordt opgevoerd tot een hoeveelheid overeenkomende met drie maanden consumptie. Regelingen zijn of worden getroffen, waardoor deze voorraden door middel van verknopen naar het binnenland eenerzijds en aanvoer van nieuwe rijst anderzijds regelmatig zullen worden ververscht. Teneinde in geval van urgentie deze voorraadpositie in de buitenge westen op korten termijn verder te kunnen opvoeren, en ook voor Java over voldoende rijst te kunnen beschikken, is het Voedingsmiddelenfonds bezig ook op Java voorraden aam te leggen door aankoopen van de daartoe in aanmerking komende hoeveelheden rijst. Uit deze voorraden zal in den loop van het jaar de voorziening met Java-rijst plaats hebben van Sumatra's Oostkust, Indragixti, Djambi en de Westerafdeeling van Borneo, welke gebiedsdeelen dus uitsluitend uit den door het fonds gevormden voorraad van Java-rijst zullen worden voorzien. Deze opkoop zal kunnen geschieden tot zoodanige hoeveelheden, dat het exportoverschot van Java daardoor volledig wordt opgevangen. Hierdoor zal het mogelijk zijn de uit dezen oogst verkregen voorraadpositie in stand te houden zoolang als zulks in verband met de nadering van den nieuwen oogst noodig is. Bij den aankoop van rijst zal het fonds de prijzen betalen, welke in overeenstemming zijn met de vanwege het Departement van Eco nomische Zaken bekend gestelde richtprijzen. Bij het aankoopen van rijst houdt het fonds ten nauwste voeling met de Intendance en andere rijst- aankoopende landsdiensten. (In de practijk is gebleken, dat de uitslagen van de groote rijstaanbestedingen, welke dcor de Intendance telkenjare als regel in de maand Mei ten behoeve van het Leger worden gehouden, prijsaangevend zijn). Dit onderling overleg kan ertoe bijdragen de door de Regeering beoogde stabiliseering van de rijstmarkt te bevorderen. Aangezien voorts in de huidige situatie geenerlei aanleiding ligt tot een opdrijving der prijzen boven het met de bedoelde richtprijzen samenhangend niveau, zullen, indien een dergelijke prijsopdrijving zich onverhoopt mocht voordoen, daartegen de noodige maatregelen worden getroffen. Ten aanzien van de rijstpolitiek in de buitengewesten wordt met ingang van 1 Juni voorshands de volgende gedragslijn gevolgd. Teneinde den rijst- voorraad in geheel Ned.-ïndië voorloopig zoo hoog mogelijk te houden, zullen de gebiedsdeelen in het westen van den Archipel, die anders in dezen tijd van het jaar geheel of gedeeltelijk voor den invoer van buitenlandsche rijst gesloten worden, nog enkele maanden geheel open blijven. Dit beteekent, dat de Oostkust van Sumatra evenals Indragiri, Banka en Billiton, voor den invoer van buitenlandsche rijst zullen open blijven, Djambi, hetwelk thans gesloten is, geheel zal worden geopend en dat de Westerafdeeling van Borneo, welke vroeger de helft van de aanvoeren uit Java moest betrekken, eveneens geheel open is gesteld voor den invoer van buitenlandsche rijst, Hiertegenover staat, dat in het belang van de voorraadvorming op Java en met de bedoeling de rijstprijzen op Java op het vereischte niveau te houden, door het Voedinigsmiddelenfonds aankoop van den benoodigden voorraad rijst op Java zal plaats vinden. Het S.M. Maart 1939 bevat een artikel getiteld „Wehrwirtschaftlidhe Betrachtungen über die Holzkohle", waarin o.a. aandacht wordt geschonken aan de beteekenis van houtskool als brandstof voor keukens en keuken wagens bij het Zwitsersche leger. In het jaar 1936 werden proeven genomen met het gebruik van houtskool in de keukens van een opleidingsschool voor koks in Thun. De resultaten gaven aanleiding om in 1937 het nemen van proeven op grootere schaal te doen voortzetten. Bij recruten-afdeelingen en bij troepenonderdeelen, waarbij militie voor herhalingsoefeningen onder de wapenen waren, werd afwisselend met houtskool en andere soorten

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 94