678 de benocdigde grondstoffen uit eigen land. In 1937 bracht de lompenopkoop 280.000 ton op, waaruit 140.000 ton spinstoffen konden worden gemaakt hetgeen een besparing aan deviezen beteekende van j.50 millioen R.M. De invoer van oud-ijzer bedroeg in 1936 een waarde van 3.7 millioen R.M. hetgeen 10 van het jaarlijksch verbruik vertegenwoordigde het overige werd uit eigen land verkregen. Het verzamelen van ijzer- en blikafval nam in den loop der jaren groote afmetingen aan. Bij het verzamelen van ijzerafval, blik, tm vooral Het laatste kreeg groote waarde door de beperking van de vrije tinmaikt ging het niet alleen om het bijeenbrengen doch moest ook getracht worden het smelten van het afval-metaal zoo economisch mogelijk te doen p.aats vinden ten einde te bereiken, dat het brandstof-verbruik voor dat doel, zooveel mogelijk tot het minimum werd teruggebracht. Hiervoor werd een nieuw procédé" toegepast. Het afval-metaal wordt eerst gesorteerd en daarna machinaal tot briketten verwerkt tot een gewicht van 3—18 kg, hetgeen bij het smelten ten opzichte van het gebruik van brandstof het meest economisch is gebleken. Naar tal van mogelijkheden wordt gezocht om de productie van benoo- digde artikelen in eigen land zoo hoog mogelijk op te voeren zoo worden o.a. chemicaliën en geneesmiddelen in Duitschland verkregen uit algen. De zee bevat onschatbare voorraden grondstoffen. S. is ervan overtuigd dat al deze bronnen zullen worden aangewend. De Duitsche chemische industrie vindt vele procédé's uit, welke het winnen van verschillende waardevolle grondstoffen uit eigen bodem mogelijk maken. In de vliegtuig- en automobielindustrie werden in de laatste jaren z.g. nieuwe lichte metalen naast aluminium gebruikt zooals magnalium, hydro - nalium, silumin, nüral, van welke lichte metalen men in de toekomst voor de aanwending zeer veel verwachtingen koestert. Het voordeel van het gebruik van deze lichte metalen wordt aangetoond met het volgende voorbeeldvan bedoeld soort metaal werd een groote radio-installatiewagen gebouwd, welke in de uitvoering van ijzer een gewicht van 3500 kg aan staal zou vertegenwoordigen. Thans kwam het gewicht aan metaal op 900 kg, waardoor een motor van 60 pk kon worden gebruikt instede van een motor van 95 pk hetgeen een aanzienlijke besparing gaf op het gebruik van bedrijfstoffen. Het metaal nikkel wordt vervangen door andere stoffen alsnickelin, monel en remanit, uit eigen land verkregen. Beenderen moeten als een belangrijke brcn van grondstoffen worden beschouwd. In 1936 werd voor een waarde van 2.5 millioen R.M. aan been deren ingevoerd. De beteekenis der groote waarde van dit artikel is eerst in de laatste jaren tot uiting gekomen. De voornaamste bestanddeelen welke worden verkregen zijn vetten, hoefolie, lijm, gelatine, voedermiddelen en meststoffen. In het begin van het eerste 4-jarenplan werden in Duitschland 100.000 ton beenderen verwerkt, in 1937 reeds 140.000 ton. In 1936 werd in Berlijn door de Stadsreiniging 750.000 ton aan vuil afge voerd. Hiervan kon 10.000 ton worden benut t.w. 2500 ton oud-ijzer en ijzerafval, 380 ton andere metalen en 2700 ton andere grondstoffen. Door S. wordt becijferd dat in 1936 alleen reeds in Berlijn 24.000 ton grondstoffen ibij den vuilafvoer verloren gingen, hetgeen overeenkomt met een verlies van dagelijks 1/4 kg brood voor elk huisgezin in Berlijn. Door de Duitsche wetenschap zijn in enkele jaren groote resultaten bereikt op het gebied van het synthetisch bereiden van verschillende stoffen als benzine, rubber, spiritus en vezelstoffen. Gewezen wordt op het winnen van suiker uit den wortel van het moerasriet. Volgens S. is het suikergehalte uit dezen wortel zelfs hooger dan dat van het suikerriet. Behalve suiker, worden ook spiritus en rum uit den wortel van het moeras riet gewonnen. In 1938 werden in Duitschand 4000 wagons (10 ton) moerasriet verwerkt, waarvan ongeveer de helft moest werden ingevoerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 96