654 8. UIT DE PERS. A. Z. Exc. Mr. J. C. Jager levert in het Utrechtsch Nieuwsblad van 27 Mei 1939 de volgende critiek op een artikel van Luit. t/z Bussemaker in het Wetenschappelijk Jaarbericht der Marine (Marineblad van Mei 1939) HET VLIEGTUIG LUIDT DE DOODSKLOK over de zware slagschepen. Slechts anderhalve minuut zijn de aanvallende bommenwerpers aan de luchtafweerbatterijen blootgesteld, en dan nog is de trefkans, zelfs van het meest geperfectionneerde kanon zeer gering. In het vorige artikel, van 13 Mei j.ï., werd aangetoond welk een allerbelangrijkst wapen het landvliegtuigen in het bijzonder de middelzware bommenwerper, voor de verdediging van onzen Indischen Archipel vormt. Niet bezien werd de vraag, of dergelijke vliegtuigen bij hun aanval op een vijandelijk doel in staat zullen zijn hun bommen- last op het doeltreffendste punt te werpen en of zij daarin niet door de afweermiddelen, waarover de tegenstander beschikt, verhinderd zullen worden. De lezer, die mijn artikelen in dit blad gevolgd heeft, zal zich herinneren, dat ik in een uiteenzetting van 2 November van het vorige jaar, getiteld ,J,uchtmacht doodsvijand van de vlooi?' de bewe ringen van niemand minder dan den oud-minister Winston Churchill, die, zonder daarvoor eenig bewijs te leveren, beweerde, dat het vliegtuig door het luchtafweergeschut der groote schepen vernietigd zou worden vóór het zijn bommen kon afwerpen, reeds zakelijk en afdoende heb weerlegd. Het blijkt thans echter noodig op dit twistpunt nog eens terug te komen en ik doe dit met te grooter genoegen, omdat van zeer gezaghebbende buitenlandsche zijde mijn betoog niet alleen ten volle bevestigd, maar zelfs terdege vesterkt is geworden. Hetgeen niet wegneemt, dat een jong zeeofficier, die nog nimmer eenige verantwoordelijkheid van beteekenis gedragen heeft, nog wel in een wetenschappelijk jaarbericht van het Marine-blad mirabile dictu dat oordeel, berustend op zakelijke gegevens en nauwgezette studie, in twijfel trekt. Men ziet in marinekringen, voorzeker niet ten onrechte, in het landvliegtuig de grootste belemmering voor het veilig binnen loodsen van de zware slagschepen of -kruisers. Ons volk is daarvoor door vlootrevues en dergelijke schouwspelen zonder eenige werkelijke beteekenis, langzamerhand in een stemming gebracht, die het allicht geneigd maakt, de kern van het vraagstuk der Indische verdediging minder scherp te zien. Maar waar het hier om vele honderden millioenen gaat, die naar mijn stellig oordeel on- noodig zullen worden uitgegeven en het niet mogelijk is, dat de aan vrage van gelden voor den bouw van slagschepen mede tot het aftreden van den minister De Wilde geleid hebben, blijft het plicht

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 72