BOEKBESPREKING. Het Omgangs-Maleisch door L. A. Lezer, verkrijgbaar te Ban doeng bij De Boekenbeurs. Prijs 2.25. Van dit geheel op de practijk gerichte boekwerkje, dat een minimum aan grammatica bevat, verscheen een tweede, uitgebrei dere en verbeterde druk. Het bevat geen hoog-Maleiseh zooals dat aan de K.M.A. wordt gedoceerd en voorkomt in boekwerken en redevoeringen bij bijzondere gelegenheden en van vooraanstaande Inheemschen het bevat de eenvoudige omgangstaal, welke men noodig heeft om overal terecht te kunnen. Een boekje van groot practisoh nut voor hen, die voor het eerst Tropisch-Nederland betreden. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat het zijn weg zal vinden. W. 664 korten tijd weerstand kunnen bieden, zal een aanvaller reeds nu noodzaken evenzeer zijn zwaarste schepen in te zetten en er is geen sprake van, dat lichte of middelsoort kruisers voldoende zouden zijn. Dit kan men dan ook niet anders zien, dan een argument pour be- soin de la cause. In de eerstkomende jaren zal de evolutie van het vliegtuig, zoowel wat snelheid als bewapening enz. betreft, ongetwijfeld groote vorderingen maken, waardoor ook de fabel der onzinkbare slagschepen voor goed tot het verleden zal behooren. Bekende buiten- landsche deskundigen luiden nu reeds de doodsklonk over deze sche pen^ tegen den tijd, dat onze slagkruisers, ten koste van honderden millioenen, eindelijk gereed zouden kunnen zijn Dit alles dwingt tot de grootste omzichtigheid. Het meesterschap in de lucht tegenover welken aanvaller ook, is dank zij de geographi- sche ligging van onzen Archipel, met veel geringer kosten dan een bescheiden eskader van slagkruisers vordert, te verwerven, het opent tevens veel wijder mogelijkheden en het is zeer zeker mogelijk daar mede Indië veilig te stellen. Dit alles moet er toe leiden, de conclusie van de N. R. C., dat slagkruisers de veiligste en goedkoopste oplossing zijn, van A tot Z onjuist te noemen. Het is niet waar, dat zij de veiligste oplossing zullen geven, want ook na toevoeging van enkele dier schepen aan onze vloot, zal deze tegen de zeemacht van een groote buitenlandsche mogendheid niet opgewassen zijn. Zij zijn niet nocdig om den aan valler te dwingen zijn zwaarste schepen in te zetten, daar een krach tige legerluchtmacht hem daartoe evenzeer zal nopen. De afzonder lijke actie der slagkruisers zal door een ter zee overmachtigen vijand spoedig lamgelegd worden. Een legerluchtmacht, georganiseerd op de wijze als thans in Indië toegepast, zal nimmer door een maritieme actie kunnen worden gebroken en haar volle gewicht steeds in de weegschaal leggen. Het is voorts onjuist, dat slagkruisers de goedkoopste oplossing zijn. Zij zullen integendeel niet alleen de duurst denkbare oplossing bren gen, maar tevens een ondeugdelijke, de henderden millioenen, daar voor uit te geven, ten spijt. Als een waarschuwing op haar plaats is, dan is het deze, dat men zich moet hoeden voor een door propaganda wellicht politiek afge dwongen beslissing, die niet op door weloverwogen bestudeering ver kregen gegevens berust en die, wat de totale kosten betreft, bewust zeer onvolledig gehouden zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 82