681 besmette voedingsmiddelen weer voor de consumptie geschikt kunnen wor den gemaakt. Achtereenvolgens werd de inwerking van het mosterdgas nagegaan op a) waterrijke, plantaardige levensmiddelen (groenten en vruchten) b) droge, plantaardige levensmiddelen (brood, rijst, maïs en suiker) c) dierlijke levensmiddelen (vleesch, visch, boter, eieren) d) diversen (zout, azijn, klapperolie). Bij dit onderzoek is komen vast te staan dat men met behulp van de dierproef belangrijke aanwijzingen kan verkrijgen omtrent een eventueel plaats gehad hebbende besmetting van levensmiddelen met mosterdgas en het effect der toegepaste beschermings- en ontsmettingsmethoden. In Hoofdstuk IV wordt ten slotte een exposé gegeven over de bescher mende werking van verpakkingsmiddelen. Het is gebleken dat vooral het „cellophane" als zoodanig goed bruikbaar is, echter ook dat niet alle cello- phanesoorlen eenzelfde beschermende werking hebben. Mededeeling nr.2, welke 90 bladzijden druks, 2 tabellen en 40 fraaie afbeel dingen bevat, kan aan alle officieren ter lezing worden aanbevolen. Het vormt een waardevolle aanvulling op deel III van het Handboek voor den Off. van Gez. en is verkrijgbaar bij de lilde Afdeeling van het Departement van Oorlog te Bandoeng tegen voorinzending van 1,72. S. 11. VAN HEX WERELDTOONEEL. Begin Juni werd gemeld, dat Hitler in de komende weken vacantie zou nemen waaruit men eenerzijds meende te mogen opmaken, tot Sep tember een rustigen tijd tegemoet te gaan. Door de ervaringen wantrouwig geworden heden waren echter van oordeel, dat het juist dan terdege zaak zou zijn, zooals van den Führer werd gezegd, „de gebeurtenissen nauwlet tend gade te slaan", ervaringen, welke de Engelsche volksmond neerlegde in de rake doch grimmige opmerking dat „Chamberlain takes a weekend in the country but Hitler takes a country in the weekend". Hoewel zich geen verrassende voorvallen voordeden, waren er andere gebeurtenissen te overkoortsachtig gingen de mogendheden voort, elkaar zij het nog niet gewapend, dan toch economisch en diplomatiek te bestrijden. Zoo werd met volharding gestreden om de gunsten van Spanje. Het is begrijpelijk, dat de as daar een streepje voor heeft. Toch, zoo verklaarde Franco, was hij niet voornemens, met haar een militair verdrag te sluiten het Engelsche kapitaal speelt daarbij wellicht een rol. Evenwel werden Spaansch-Duitsche onderhandelingen geopend terwijl een reis van Ciano naar Spanje op het programma staat. Nog zeide de Caudillo te Ferrol, zijn land weder een groote vloot te willen geven, onmisbaar voor het herstel van het imperium, een uitlating, welke zonder nadere omschrijving evenveel ruimte laat als de geliefkoosde aanduiding van de Middellandsche Zee door de Italianen als mare nostrum en Göbbels' uiting, dat de Duitschers alles wenschen te heroveren dat in de geschiedenis eens hun eigendom was. Het achterwege laten van die nadere omschrijving naar tijdstip of ruimte is wel verstandig te licht zou men historisch in de knoop geraken. Ge schiedenis schijnt een al even teer punt te zijn als aardrijkskunde nadat met veel ophef de ontruiming van Spanje door buitenlan'dsche vrijwilligers was bericht, bleken deze nog op de Balearen aanwezig te zijn Bij de feestelijke ontvangst van de teruggekeerde vrijwilligers werden zoowel in Italië als Duitschland enkele zaken onthuld, die een wel eigenaardig licht werpen op de „non-interventie" meer en meer blijkt, dat de beide in Spanje strijdende partijen elkander t.d.a. niet veel meer hadden te verwijten dan de spreekwoordelijke pot en ketel. Merkwaardig was nog de begroeting van het Condorlegioen, welks thuiskomst de tweede terugkeer van Duitsche troepen sedert den wereldoorlog werd genoemdeen derde terugkeer zou zijn na een groote overwinning. Soortgelijke orakeltaal be zigde Göbbels in zijn rede toen hij het tegenover het Duitsche volk had

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 99