772 der Russische troepen in het Verre Oosten zal worden gesteld, niet geheel zonder beteekenis. President Roosevelt benoemde den vice-minister van buitenlandsche zaken Sayre tot Amerikaanschen Hoogen Commissaris in de Philippijnen als op volger van Mac Nutt, die nog al eens van zich heeft doen spreken als ijveraar tegen de volkomen onafhankelijkheid van de Philippijnen en daar door meermalen ernstige meeningsverschillen had met president Quezon, die, naar het schijnt, echter ook hoe langer hoe meer overtuigd raakt, dat de huidige toestand toch ook vele voordeelen biedt. Het is echter nu een maal niet mogelijk „den koek te bewaren en op te eten". Mac Nutt schijnt op te zullen treden als candidaat van de democratische partij bij de a.s. presidentsverkiezingen in de V.S. Roosevelt kondigde echter inmiddels aan, zelf voor deze partij te zullen optreden als candidaat voor een derde bestuursperiode. Na hetgeen hiervoor is gezegd over de herziening van de Neutraliteitswet en de opzegging van het Amerikaansch-Japansche handelsverdrag dient thans nog slechts melding te worden gemaakt van het voorstel van senator Pittman, een embargo in te stellen op krijgsbehoeften in deze tijden van totalen oorlog een wel zeer rekbaar begrip bestemd voor schenders van het Negenmogendhedenverdrag. Dit voorstel, waarvan men verwachtte, dat wordt het aangenomen ook Engeland daartoe zal overgaan, veroor zaakte in Japan eenige bewegingvan die zijde werd opgemerkt, dat dit rijk nimmer gebrek aan olie zal hebben, zoolang het den W.-Pacific in zijn macht heeft. Ëen gewaarschuwd man geldt voor twee, doch men vraagt zich af, of de vorenvermelde opzegging van handelsverdragen en een embargo als dat van het voorstel-Pittman een conflict in den Pacific niet eerder zal verhaasten dan bezweren. Drijft men een kat in het nauw, dan maakt zij rare sprongen Sch.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 100