Het vorenstaande resumeerende, zal bet G.V.Mob.A. n.o.m derhalve moeten bevatten a. een indeeling der vuren naar de tactische beteekenis, van belang voor de algemeene bevelsuitgifte. Men beoogt hiermede enamingen vast te stellen, welke duidelijk het tactische begrip omvatten, dat met deze vuren wordt nagestreefd, zoodat, zonder eenige nadere omschrijving door een ieder wordt begrepen, welke de tactische bedoeling is van de bevolen vuren b. een onderscheiding van de vuren naar'gelang van de te bereiken uitwerking, van belang voornamelijk voor de practische bewerkstelliging van de vuren, welke dus tevens een onderdeel van het technische schietvoorschrift zal moeten vormen. Vroeger maakte men een grooter verschil tusschen het optreden van de artillerie bij den aanval en de verdediging dan thans, nu het verschil in hoofdzaak tot uiting komt bij de vuurregelingen en mmder bij de gezagsverhoudingen en de vaststelling van de taken. Vandaar, dat wij ten aanzien van de tactische onderscheiding van de vuren bij den aanval en de verdediging niet verder willen dif ferentieeren dan noodig is om den executanten gegevens te ver schaffen ter bepaling van de geboden normen bij de uitwerkings vuren. Op grond van de reeds genoemde onderscheiding in het A.T.V willen wij derhalve in tactisch opzicht slechts verschil maken'tus schen steunvuren en beschermende vuren. Onder steunvuren ver staan wij dan in algemeenen zin vuren op doelen, waarbij de infanterie, zoowel in den aanval als bij de verdediging, direct geïnteresseerd is, terwijl het bij beschermende vuren gaat om de bestrijding van doelen, waarop de infanterie met haar eigen wapens geen rechtstreeksohen invloed kan uitoefenen. Naar gelang nu van het tactische doel zou ten behoeve van de algemeene bevelsuitgifte de volgende onderscheiding kunnen worden gemaakt Steunvuren. a. Steunvuren in den aanval, welke worden gericht tegen de verdedigende vijandelijke infanterie in voorste lijn (inf. geschut, tanks a.a. inbegrepen). Deze vuren kunnen zoowel een stilliggend als een beweeglijk karakter dragen. In dit laatste geval zal de verplaatsing van de vuren op de achtereenvolgende doelen als norm worden geregeld met onregelmatige sprongen, hetzij volgens een vooraf bepaalde tijdsindeeling, dan wel op aanvraag van de infanterie. Slechts bij zeer hooge uitzondering zal de vuurverplaat- sing, in verband met het zeer hooge munitieverbruik worden be werkstelligd door regelmatige sprongen volgens een vooraf gere gelde tijdmaat. Wij hebben geaarzeld laatstgenoemde methode, in feite een „vuurwals zij het van bescheiden vorm, in het systeem der vuren een plaats in te ruimen. Aangezien in de toekomst de mobiele 714

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 40