dingsvuur moet worden gelegd, zoodanige afmetingen bezitten, dat noch de beschikbare hoeveelheid artillerie en munitie, noch de toelaatbare tijd vernietiging mogelijk maken. Wat dit laatste betreft dient niet vergeten te worden, dat na een eersten vuur- overval het doel zich voorzichtiger zal gaan gedragen, zoodat een eventueele herhaling van het vuur tegenover een zich dan beter dekkenden tegenstander aanmerkelijk minder resultaten zal geven. De toe te brengen stoot moet kort en zeer krachtig zijn, zoodat de tijdsfactor hier wel van bijzondere beteekenis is. Men zal daarom doorgaans van vernietiging moeten afzien en genoegen nemen met doorkruising van 's vijands plannen door neutraliseering of door storing. Op grond van dezelfde motieven verdient het dan ook veelal geen aanbeveling de tegenvoorbereidingsvuren gelijkelijk over het geheele front te verdeelen, omdat de alsdan te bereiken vuurdichtheid niet anders dan zeer gering zal kunnen zijn. Men zal derhalve bij voorkeur de meest daartoe in aanmerking komende gedeelten doen bevuren, op die wijze als het ware bressen maken de in 's vijands aanvalsformatie. d. Vuren ter vervidling van algemeene opdrachten, welke wor den gericht tegen de zich achter 's vijands voorste échelon of linie bevindende troepen, tegen zijn artillerie en de daarbij behoorende organen voor de bevelvoering en de munitieaanvulling, zoomede tegen zich ver achter het front bevindende formaties, kunstwerken a.a. (vuren op groote afstanden). Ook deze vuren dragen kennelijk het karakter van beschermen de vuren. Zij zullen doorgaans worden afgegeven door artillerie eenheden, welke z.m. geen taak vervullen ten bate van de directe ondersteuning van de infanterie. Reeds werd gememoreerd, dat vorenstaande indeeling uitgaat van het tactische oogmerk, hetwelk men zich voorstelt te bereiken. Op welke wijze men deze vuren zal afgeven is een kwestie van beschikbaren tijd, munitiehoeveelheid en aanvulling en van het aantal beschikbare vuurmonden. Het is duidelijk dat men, afhan kelijk van deze factoren, in het eene geval met minder uitwerking genoegen zal moeten nemen dan in het andere, terwijl men veelal gedwongen zal zijn zich te beperken tot bestrijding van die doelen, welke van het meeste belang zijn. Na de hierboven gegeven onderverdeeling in tactische vuren is een onderscheiding naar de uitwerking, welke men zich ten doel stelt, gewenscht ten behoeve van de uitgifte van gevechts- en schietopdrachten, van de interne artilleristische leiding derhalve. In het algemeene bevel voor den inzet van de artillerie zal men het tactische doel der vuren aangeven, zoomede een aanduiding omtrent den beschikbaren tijd en den duur der vuren, en de daartoe te bestemmen onderdeelen en munitiehoeveelheden. Aan de hand daarvan stelt dan de artillerist vast, op welke wijze het gevraagde ten uitvoer zal worden gelegd. Men kan, om een 716

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 42