standigheden zullen echter dikwijls medebrengen, dat een enkele batterij (soms wel een enkele afdeeling) onvoldoende capaciteit bezit, het doel afdoende met vuur te beleggen binnen den daartoe gestelden tijd. In dergelijke gevallen zal men zoo mogelijk de vuur concentratie toepassen, door het vuur van verschillende batterijen (c.q. afdeeling'en) op dat doel te vereenigen, waardoor men in den gestelden tijdslimiet de vereischte vuurdichtheid kan bereiken. Vooral voor de vernielings- en vernietigingsvuren, zoomede voor de neutraliseeringsvuren zal de vuurconcentratie meestentijds het middel blijven tot het bereiken van succes. Men ziet wel de vuurconcentratie toegepast bij afsluitingsvuren. Het is daarbij niet de bedoeling de vuurdichtheid te vergrooten door elke batterij een bepaalde breedte te geven en een zekere vuursnelheid voor te schrijven heeft men de regeling van de vuur dichtheid volkomen in de hand doch meer om de mogelijkheid te scheppen dit vuur gedurende geruimen tijd te kunnen voort zetten. Het is in feite dus meer een concentratie van materieel bij wijze van reserve of aflossing dan van vuur. Voor storing (verontrusting) zal men doorgaans geen vuurconcentratie toe passen. Talrijke gevallen zijn zelfs denkbaar, dat kan worden volstaan met een enkele sectie of zelfs met een enkel stuk, al zal men veelal de storing inzetten met een krachtigen stoot. De vuurconcentratie stelt uiteraard bijzondere eischen aan de voorbereiding. Een concentratie zal te beter tot het doel leiden, naarmate het richtlijnverband van de batterijen beter is verzorgd. Hare toepassing eischt een gevechtsleiding, welke den toestand volkomen beheerscht, een gecentraliseerde bevelvoering bij de artillerie, verzekerde verbindingen en een voldoenden voorbe reidingstijd. De concentratie kan op de eenvoudigste wijze worden verwezenlijkt in de afdeeling, de kleinste eenheid, welke zich leent voor hare toepassing de afdeeling is dan ook terecht te beschouwen als de vuureenheid van de artillerie. Het is duidelijk, dat de hiervoren gestelde normen het beste worden vervuld bij de verdediging of een voorbereiden aanval. In andere omstandigheden, waar veel aan improvisatie zal moeten worden overgelaten, zal men bij de tenuitvoerlegging van con centraties voor g'roote moeilijkheden komen te staan. Onder talrijke omstandigheden zal men rekening dienen te houden met de noodzakelijkheid van bestrijding van een vrij groot aantal doelen, zoo mogelijk gelijktijdig, doch in elk geval binnen een zeer beperkten tijdslimiet. Ook in deze gevallen zal de toe passing van de vuurconcentratie uitkomst kunnen brengen. Men zal dan in een zeer snel tempo de concentraties moeten verleggen van het eene doel op het andere. Men spreekt dan van opeenvol gende vuur concentraties. Deze methode is te verkiezen boven die, waarbij gedurende den geheelen beschikbaren tijd de onder scheidene doelen worden beschoten met afzonderlijke batterijen, 720

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 46