Vereischte van deze behandelingsmethode van trekken en tegen-trekken is, dat het bekken op één plaats blijft en de tractie aan den voet niet vermindert. Zooals reeds werd vermeld, ligt de Indische Thomas-spalk los op den brancard, zoodat noch het been, noch het lichaam van den gewonde gefixeerd zijn. Hierdoor blijft de aan den voet uitgeoefende tractie niet constant en wordt de beoogde immobilisatie illusoir. Eckhardt laat de tractie aan een schoenijzer, vlak boven de hak door de zool getrokken, aangrijpen. Deze methode is uitstekend in vredestijd bij schoenen met sterke zooien, die nog niet aan slijtage onderhevig zijn. In oorlogstijd vereischt het aanbrengen van het schoenijzer bovendien te veel tijd en daardoor zou de trefkans voor de ziekendragers te veel toenemen. Uit het bovenstaande blijkt voldoende, dat een goede oplossing voor de behandeling" van bovenbeenfracturen te velde ook nog niet ten volle door de Thomas-spalk is gebracht. Begrijpelijk is dan ook de uitlating van den orthopaedist Professor Dr. F. Lange, Generaloberarzt, in het Münchener Medizinische Wochenschrift van 3 Augustus 1934. „Es ist dringend notwendig, dasz das Problem den Transportschiene für Oberschenkel- und Oberarmfrakturen bereits im Frieden gelost wird, damit wir nicht wieder in einem neuen Kriege 50 unserer Oberschenkelschuszfrakturen ver lieren". Deze en andere bezwaren hebben wij getracht te ondervangen door een nieuwe spalk te ontwerpen, welke met behulp van den Orthopaedie techniker Hanke in de Orthopaedische Afdeeling van het Militair Hospitaal te Tjimahi werd geconstrueerd en die in de volgende punten van de bestaande spalk afwijkt 1. zij kan onwrikbaar op den brancard bevestigd worden, waar door het gespalkte been niet meer bewogen kan worden, ook al beweegt het lichaam tijdens het vervoer (fig. 3 en 4) 2. de spalk is zoodanig gebouwd, dat het been er op ligt, in heup en knie gebogen. Hierdoor wordt de schadelijke invloed van spiersamentrekkingen practisch uitgeschakeld (fig. 3) 3. de extremiteit kan onder handhaving van de tractie in een horizontaal en in een verticaal vlak bewogen worden, zoodat de behandeling van de beenbreuk niet onderbroken behoeft te worden tijdens de verzorging van de weeke deelen verwonding (fig. 5) 4. de spalk kan tevens voor de behandeling van breuken van den bovenarm worden gebruikt (fig. 6 en 7) 5. zij is op ongecompliceerde wijze door 2 ziekendragers aan te leggen, zonder hulp van een arts (het voorschrift voor het aanleggen van de Engelsche Thomas-spalk vereischte een arts en liefst 2 ziekendragers). Op deze wijze wordt het mogelijk gewonden met beenbreuken op het slagveld of in de gewondennesten zoodanig te immobili- 724

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 50