van den voet in de lengterichting van het onderbeen verloopen en door de ronde staaf, die voor de tractie dient, aangehaakt kunnen worden. Wanneer de stevigheid van den schoen het toelaat, kan de tractie uitgeoefend worden met een scherp-puntige klem, die op ideale wijze een tractie in de as van het onderbeen geeft. Herhaalde oefeningen en waarnemingen in het hospitaal hebben aangetoond, dat gewonden een op deze wijze aangebrachte tractie uren kunnen verdragen zonder pijn té ondervinden. Zoodra de gewonde op de hoofdverbandplaats op het veld hospitaal is aangekomen en de verzorging van de wond kan aanvangen, wordt de trekking met de lus vervangen door een tractie aan het bot. De kracht, welke door tractie met de lus uitgevoerd kan worden, is aanzienlijk. Bij een langdurig vervoer zouden wellicht stoornissen in den bloedsomloop kunnen ontstaan, zoodat het aanbeveling verdient af en toe de tractie te vermin deren. Het is dan ook in het algemeen niet noodzakelijk tijdens het vervoer te veel kracht aan te wenden. Het gebroken been moet ononderbroken stil blijven liggen een aanhoudende lichte tractie is voldoende tijdens het transport. De spalk is op zoodanige wijze bevestigd, dat de behandeling van de kogelverwonding op den brancard kan plaats vinden, zonder dat de tractie opgeheven behoeft te worden. Ook verwon dingen aan de onderzijde van het been zijn door opheffen van de spalk in het verticale vlak onder tractie te verzorgen. Aan gezien op de hoofdverbandplaats slechts 1 operatietafel aanwezig is, welke beter beschikbaar kan blijven voor buik- of borst verwondingen, is dit een voordeel. Na de wondbehandeling behoeft de patiënt niet op een ander bed te worden gelegd. Integendeel, het is voor de genezing van de beenbreuk beter, indien hij blijft liggen op den brancard, waarop hij werd aangevoerd en behandeld. Dit blijven liggen op den gemakkelijk hanteerbaren en vervoer baren brancard heeft nog een ander voordeelde front-hospitalen moeten er op ingericht zijn binnen een korten tijd opgebroken te kunnen worden. De moeilijkheid blijft dan altijd het vervoer van verwonden met ernstige beenbreuken. Dit wordt opgelost omdat de gewonde op de spalk onder denkbaar gunstige omstan digheden verkeert en ook ten gevolge van plotseling opbreken van de hoofdverbandplaats geen slechtere genezingskansen voor zijn beenbreuk heeft. Het is dus wenschelijk den patiënt te laten liggen op denzelfden brancard welken hij op het slagveld kreeg (zie het citaat van C. Frans). Bij de behandeling van bovenarmbreuken krijgt men de beste resultaten, indien de arm gehouden wordt zooals fig. 6 en 7 aangeven. Nu het mogelijk is gebleken de spalk te vervaardigen van duraluminium, waardoor het gewicht ongeveer 1% pond bedraagt (een Thomas-spalk weegt 4 pond) kan deze behande lingswijze ook te velde geschieden. 726

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 52