Lessen van den Spaanschen oorlog, enz. (W. W. Oct. '38). Krachtige versterking van het legerlucht wapen moet vooral in de tegenwoordige gevaarlijke o m- st an dig heden boven a\ll e s den voorrang hebben. Alleen op die wijze is binnen zeer korten tijd een afdoende beveiliging te verkrijgen tegen het meest dreigende gevaar, die door elke thans begonnen vlootversterking nooit te filister tijd bereikt zal kunnen worden. Daarvoor is de bouwtijd van schepen te langJaren zijn daarmede gemoeid Allermeest noodig zijn thans zeer moderne gevechtsvliegtuigen, sterk bewapend en met groote snelheid, waarmede de lucht practisch schoongeveegd kan worden van alle vijandelijke jagers, zoodat de bommenwerpers dan met te grooter zekerheid hun bommen op de vijandelijke vloot kunnen werpen. Het gevaar, dat voor onze eilandengroepen in de Zuid-Chineesche Zee bij een conflict in het Verre Oosten in de eerstkomende jaren dreigt, moet voor een ieder wel duidelijk zijn. Niet minder duidelijk is het ook, dat slagkruisers, die eerst in 1945, wanneer de gevaarlijkste periode voorbij is, gereed kunnen zijn, van geen nut zullen zijn, om dat gevaar af te wenden en ieder, die ervan overtuigd is, dat het verlies van Indië een rampspoed zou zijn voor Nederland en Indië, moet beseffen, dat thans sterker dan ooit tevoren bewaardheid wordt, dat voor Indië's weerkracht luchtmacht hoofdzaak is Dit is de les, die de vlootbesprekingen te Singapore ons leert en waarmede wij ons voordeel moeten doen. (Een resumé van hetgeen t.a.v. het luchtwapen uit allerlei buiten- landsche publicaties in bovengenoemd, tijdschrift wordt vermeld). A. Het luchtwapen als legerwapen. De Ff. kap. Poulain (zie ook I. M. T. 1939, nr. 2 blz. 181) berichtte, dat in het bijzonder aan de zijde van Franco het luchtwapen vaak als een zeer werkzame „Ersatz" van de onvoldoende artillerie werd ingezet. Bij de meeste aanvallen vulden de vlgn. het tamelijk ijle artillerievuur aan of maakten door een heftigen bom- en mitr. aanval den artilleriesteun bijna geheel overbodig. Aanvallen zonder een der- gelijken vuursteun mislukten meestal. „De inzet van vecht- wagens heeft niet tot gevolg gehad, dat een krachtige voorbe reiding van den aanval door de artillerie of bommenwerpers over bodig werd" (Mj. Wanty). Dit wordt onderstreept door den It. Kol. Canevari, die vaststelt, dat de infanterie zonder voldoend sterken vuursteun niet in staat is voorwaarts te gaan. Volgens Gnl. Armengaud in overeenstemming met andere bron nen is het resultaat van de nationalisten bij het oprukken naar Madrid en Bilbao uitsluitend te danken aan den inzet van sterke lu.str.krn. Daarover verhaalde hem (Gnl. A.) een „Roode" kolonel „Met een gelijkwaardig luchtwapen hadden we Bilbao kunnen houden, ondanks alle nadeelen van onze militaire situatie en de geringe ge- vechtswaarde van onze troepen. Geen enkele aanval van den tegen stander zou gelukt zijn, wanneer deze alleen door zijn artillerievuur was voorbereid. Het is nergens gelukt onze loopgraven en achter waarts gelegen steunpunten door art.vuur te vernielen. Bovendien „wandelde" dit vuur naar het achterland, zoodra de aanvullende troe pen op 300 pas afstand van de stelling waren gekomen veel te vroeg om ons te weerhouden den tegenstander met onze mitrn. weg te maaien, wanneer deze met niet anders dan de inf.wapens den storm-

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 66