wijzen. Het vertrouwen, dat zij in U stellen, schenkt Gij wederkeerig hun en zult Gij hun blijven schenken. Gij toch weet, hoezeer deze wederkeerige gezindheid voorwaarde is voor den waren militairen geest, welke het Leger vormt tot een zoo hechten steun voor het Staatsgezag. Aldus sprekende tot U, richt ik mij mede tot hen die hier niet aanwezig zijn, doch over den geheelen Archipel gereed staan als trouwe wachters tot handhaving van het Nederlandsch Gezag, zoowel naar binnen als naar buiten. Voor Uw plichtsbetrachting zeg ik U allen dank. Voor U ligt een grootsche taak. Toont U haar waardig Onderofficier dan korporaal dan serdadoe, anak tanah Hindia- Belanda ini. Seri Baginda Maha Radja telah berkenan, akan memperhentikan dakoe, dengan hormat, dari pada djabatan dalam bala tentera Kera- djaan, pada tanggal 26 boelan Juli ini, dan melantikkan Generaal- Majoor G. J. Berenschot mendjadi Luitenant-Generaal Commandant bala tentera, moelai pada hari itoe djoega. Empat tahoen laloe, djoega pada tempat ini, koetika kita menerima keperintahan bala tentera, kita memperingatkan, bawha teman-teman- moe dahoeloe termasjhoer dalam hal keberanian dan kesetiaan dan melakoekan kewadjibannja. Pada koetika itoe, kita toentoet dari padamoe, akan toeroet toeladan mereke itoe. Sekarang sesoedahnja empat tahoen, kita njatakan dengan senang hati, kamoe soedah melakoekan kewadjiban dengan sepatoetnja, selakoe serdadoe toelèn. Oentoenglah pada waktoe jang laloe itoe, tidak ada perang, akan tetapi, waktoe damai ini boleh beroe- bah. Menoeroet kepoetoesan pemerintah tinggi, koeatnja bala tentera akan ditambahi, Kamoe tahoe djoega, dimana-mana tempat, sekarang bala ter.tera tengah ditambah lebih koeatnja. Kitaterangkan padamoe, bala tentera akan dilengkapkan dengan alat sendjata sebegitoe roepa, soepaja dapat melawan moesoeh, siapapoen moesoeh itoe. Pada hal kamoe hendak melawan moesoeh, njatakanlah gagah-beranimoe dan setiamoe selakoe serdadoe sedjati, dan berlakoelah sebagai toeladan teman-temanmoe dahoeloe lihatlah pengandjoermoe berpangkat lebih tinggi, pertjajalah dia, dan berharaplah padanja bersehatilah menoe roet peratoeran keperintahan militair, soepaja koeatnja bala tentera berganda. Perlihatkan kesetiaanmoe kepada Seri Baginda Maha Radja, jang dari tachta keradjaan diseberang laoetan besar, selaloe memperhatikan serta mendjaga dan melindoengi kamoe. Aehirnja, apa kita baroe perdengarkan padamoe, maksoednja djoega oentoek teman-temanmoe diseloeroeh tanah Hindia-Belanda, jang sedia akan melindoengi tanah ini. Berselamat-sentosalah kamoe sekalian Generaal Berenschot, Gij gaat een taak aanvaarden welke, in deze tijden in het bijzonder, een zware verantwoordelijkheid op Uwe schouders legt. Door Hare Majesteit de Koningin geroepen tot Uw nieuwen hoogen post, zult Gij, met de uitnemende eigenschappen, welke ik in U ken, het bevel voeren met krachtige hand en in rechtvaardigheid. Het Leger, trouw aan de Koningin, gehoorzaam aan de wetten, onderworpen aan de krijgstucht, gedragen door het medeleven van het volk, en aldus innerlijk sterk, moge onder Uwe leiding verder uitgroeien tot een duchtig instrument, waarborg voor den vrede in deze gezegende landen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 6