aan Europeanen bij de infanterie noodzakelijk. Overigens zij opge merkt, dat bij de infanterie de fuselier-compagnieën van Inheemschen landaard voor 90% uit militairen van dien landaard bestaan. Den leden, die in het Kort Verband instituut het begin zagen van een geleidelijk toenemende verinheemsching van het leger en op een versnelling van dit proces bij de legeruitbreiding aandrongen, zij medegedeeld, dat bij de invoering van dat instituut het evenvermelde doel niet voor oogen heeft gestaan. Doel is, de noodzakelijke leger uitbreiding op minder kostbare wijze tot stand te brengen dan door een uitbreiding met beroepspersoneel en tevens tot een reserve te geraken, welke anders eerst bij mobilisatie zou kunnen worden ge vormd. Bij de beoordeeling van de mate waarin voor de legeruit breiding van niet-Europeesch personeel (i.e. Kort Verband militairen) kan worden gebruik gemaakt, is rekening gehouden met den op mi litair-technische en organisatorische gronden noodzakelijken inslag van Europeesche militairen. Verwezen wordt naar hetgeen de Regeering ter zake reeds vroeger mededeelde (Zittingsjaar 1938/1939 H 815 li. kolom). Bij vorenbedoelde uitbreiding zal het overigens waarschijn lijk mogelijk zijn, in de organisaties van enkele onderdeelen eenige uitbreiding te geven aan het Inheemsche element. De omtrent de resultaten der Kort-Verband-regeling verzochte nadere gegevens volgen hieronder. Het aantal aangeworven kort-verband-militairen bedroeg 1529. Geworven werd in de regentschappen Bandoeng, Soemedang, Buiten zorg, Soekaboemi, Magelang, Temanggoeng, Malang en Blitar. Het aantal candidaten is niet nauwkeurig op te geven, doch bedroeg 17.000 a 18.000. Het aantal afgekeurden beliep rond 16.000. De redenen van afkeuring waren a. onvoldoende algemeene lichamelijke toestand (te klein, algemeene lichaamszwakte, x-beenen e.d.) b. trachoom c. afwijkingen longen en luchtpijpvertakkingen d. geperforeerd trommelvlies e. onvoldoende gezichtsscherpte onvoldoende gehoorscherpte g. geslachtsziekten h. urineafwijkingen i hartafwijkingen en j. nog eenige andere afwijkingen. De resultaten bij de opleiding en oefening verkregen zijn tot nu toe alleszins bevredigend. De resultaten van de recruteering op basis der K.V.-regeling zijn in aanmerking genomen, dat in korten tijd een groot aantal recru- ten moest worden aangeworven ook v.w.b. de intellectueelen bevre digend en naar het zich laat aanzien voldoende om de behoefte te dekken. Intusschen zal een vermeerderde toeloop van intellectueelen welkom zijn. Het jonge instituut heeft uiteraard nog eenigen tijd noodig om onder de bevolking door te werken. Het verdient daarom aanbeveling, ver dere ervaring af te wachten. Ten aanzien van het verzoek het militiegebied v.z.v. mogelijk uit te breiden tot verdere deelen van de buitengewesten, zulks aangezien men als vrijwilliger eerst kan dienst nemen nadat de militieplicht is vervuld, wordt medegedeeld, dat binnenkort den Volksraad ter overweging zal worden aangeboden het ontwerp eener ordonnantie

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 74