Generaal Berenschot antwoordde hierop als volgt 687 Het dezen wensch draag ik, in vol vertrouwen, het bevel over het Koninklijk Nederlandsch-Indische Leger aan U over. Generaal, Dat het Hare Majesteit de Koningin heeft behaagd, mij tot Com mandant van Haar Leger in Nederlandsch-Indië te benoemen, vervult mij met groote erkentelijkheid. Te sterker heeft mij dit blijk van vertrouwen getroffen, nu in deze gewesten aller aandacht gevestigd is op de landsverdediging en in wijden kring een sterk verlangen leeft naar een krachtige weer macht, krachtig te land zoowel als ter zee en in de lucht. Gesteund door dit verlangen, en zich rekenschap gevend van de in de wereld heerschende onrust, doet de Regeerirjg, zooals U reeds heeft gezegd, het Leger in snel tempo versterken. Zij stelde de middelen beschikbaar voor de aanschaffing van nieuwe, in uitwer king en werkingssfeer machtige wapenen. Zware financieele offers worden daarvoor van het Land gevraagd zij worden door de inge zetenen bereidwillig gebracht. Deze bereidwilligheid en belangstelling leggen op het Leger en ik richt mij thans tot U, officieren, onderofficieren, brigadiers en sol daten een bijzondere verplichting den plicht, te toonen dat het de gebrachte en nog te brengen offers waard is. Een ieder die een commando voert of op andere wijze heeft voor te gaan en leiding te geven, zij doordrongen van de noodzaak, eiken door hem te nemen maatregel, ten volle te doen strekken tot verhooging van de gevechts kracht en de gevechtswaarde van het Leger. Iedere soldaat beijvere zich, het hem toevertrouwde wapen met groote vaardigheid te han- teeren en zorgvuldig in goeden staat te houden. Ik heb het volste vertrouwen dat het Leger, opgevoed als het is in strenge plichtsbetrachting en soberheid, dien bijzonderen plicht heeft verstaan en zich daarvan naar behooren zal kwijten. Ik weet, dat Gij allen, over wie ik straks het bevel zal voeren. Uw taak met toegewijden ijver vervult, onverschillig of Gij in dit uitverkoren gar nizoen of ver van hier op een eenzamen post zijt geplaatst. Bij de aanvaarding van het Legercommando heb ik U dan ook slechts dit te zeggenBlijft er een eer in stellen Uw plicht te doen op de wijze zooals het tot nu toe van U werd verlangd. Dan weet ik, en weten allen in den Lande met mij, dat Gij, wanneer het oogenblik daarvoor mocht aanbreken, pal zult staan voor de handhaving van de Nederlandsche Vlag in Nederlandsch-Indië, dat Gij bereid zult zijn, daarvoor het hoogste offer te brengen. Onderofficier dan korporaal dan serdadoe, anak Hindia-Belanda. Hari ini kita sekalian hadir disisi akan memberi hormat kepada Seri Padoeka Toean Generaal Commandant bala tentera, hendak menjerahkan keperintahan kepada kita. Tiga poeloeh lima tahoen laloe Seri Padoeka Toean Generaal Boerstra dipangkatkan mendjadi officier pada bala tentera Hindia-Belanda. Empat tahoen achir ini Seri Padoeka Toean Generaal mendjabat pangkat tertinggi dari bala tentera itoe, serta mendalankan keperin- tahannja dengan boediman dan keadilan. Patoetlah kita sekalian bersjoekoer banjak atas kebaikan pim- pinan itoe. Kita sekalian berpengharapan besar, moga-moga oemoer oesia Seri Padoeka Toean Generaal dilandjoetkan dengan selamat dan sentosa diperbanjak tahoen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 7