764 luchtgevecht bij een gegeven trefferwaarschijnlijkheid wint diegene, die in den kortsten tijd de meeste schoten kan afgeven. Hoofdfactor is de vmirsnelheid". Dvikbombardement. (M.W. nr. 37, Maart 1939) Een resumé van een R. artikel in het maandblad van het R. luchtwapen, waarin nog al een enkele ketterij voorkomt. Na de bekende motieven voor de toepassing van het duikbomb. (door toeneming efficiency afweergeschut moest horizontaalbomb. naar zoodanige hoogten, dat trefkans bomb, te gering werdvoorts wordt door sommigen aangenomen, dat de trefkans van het afweergeschut tegen duikbwrn. eveneens minder is) te hebben gereleveerd, bespreekt S. den duikbwr., waarbij hij als een remmiddel om te hooge duiksnelheden te voorkomen de verstelling van de schroef op negatieven stand noemt. Voor zoover ons bekend is dit echter nog nergens toegepast. Nog wordt als voordeel van den duikaanval genoemd, dat de doorslagkracht van de bommen belangrijk grooter is. Dit is echter in het algemeen onjuist. Bij normale afwerphoogten, 4000 m en hooger, is de valsnelheid van de bom aanzienlijk grooter dan de duiksnelheid van een vliegtuig. Het afremmen van dit vlg. is dan ook in dit opzicht een extra nadeel. Voorts deelt S. mede, dat in Amerika bij den aanval op geringe hoog ten soms de bommen worden voorzien van een klein valscherm om den valtijd te verlengen, zoodat het vliegtuig intusschen ver genoeg van het trefpunt is verwijderd om niet meer door scherven te worden getroffen. Dit heeft echter niets met het eigenlijke duikbomb. te maken, doch betreft den z.g. slagaanval. (Overigens is ons omtrent deze werpwijze niets bekend. Tot dusver werd hiertoe een zekere vertraging aan de bombuis gegeven om het springen te verlaten. Het nadeel van deze methode is echter, dat dan de bom meestal niet in den meest gunstigen stand springt, zoodat de idee van deze val- schermbom op zichzelf niet slecht is). Ten slotte wordt de stelling neerge schreven, dat de ervaring in China en Spanje heeft uitgewezen, dat de duikaanvallen in de toekomst stellig een veel grootere toepassing zullen verkrijgen. Ook hier lijkt het ons waarschijnlijk, dat S. het oog heeft op de vooral in Spanje veel toegepaste slagaanval met de z.g. attack- vliegtuigen (zie o.m. de beschrijving in I.M.T., nr. 6, blz. 567 en 568). Deze aanvalswijze is vooral dan loonend, wanneer de afweermiddelen gering zijn en de luchtafweer niet behoorlijk is geregeld. Nogmaals zij echter opgemerkt, dat dit niet het werkelijke duikbomb. is, doch een variatie op den slagaanval. Mitr.bewapening in Engeland. (Flight, 23 Maart 1939). Volgens officieele mededeeling in het Parlement zal bij het Eng. luchtwapen explosieve munitie haar intrede doen. Als waarschijnlijk kaliber wordt opgegeven 20 of 23 mm. Naar onze meening is dat voorloopig zwaar genoeg. In verband daarmede wordt tevens de invoering van tweemotorige „fighters" bepleit, welk type in E. nog niet wordt toegepast. R.A.F. Organization. (R.A.F. Quarterly, Oct. '39). S. stelt de vraag of de R. A. F., gelijktijdig met de uitbreiding ook zoo danig wordt gereorganiseerd, dat de maximum resultaten te verwachten zijn. Een vergelijking wordt gemaakt tusschen de functies en mogelijkheden van de drie deelen der weermacht. Aangezien zoowel leger als vloot in staat zijn na het uitbreken van een oorlog te wachten met directe actie tot ze geheel gereed zijn, kan de vredesorganisatie van deze wapens een com promis zijn, en gericht op een spoedigen overgang van vredes- naar oorlogs- toestand. Met het luchtwapen staat het echter geheel anders. De geheele en uitsluitende vredestaak is om onmiddellijk gereed te zijn voor den krijg. Tijd voor afwachting en verdere voorbereiding is er niet. De maxi male inzet zal reeds in de eerste weken van het conflict moeten plaats vinden. Is men daarop niet ingesteld dan kan de tegenstander een voor sprong verkrijgen, welke niet meer in te halen is. S. bepleit dan, in navolging van de specialisatie en rationalisatie, welke in het geheele tech-

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 92