769 m.h.o. de internationale verhoudingen twee jaar uitstelt. Het is te hopen, dat de „perikelen" den Nederlandschen partijen spoedig „claer voor d'ooghen staen". In het buitenland had men volop gelegenheid, zijn belangstelling te toonen voor elkanders binnenlandsche aangelegenheden. De wensoh is hierbij als regel de vader van de gedachte waardoor berichten en tegenspraken veelal weinig betrouwbaar zijn. Ondanks den technischen vooruitgang op het gebied van berichtgeving is men dan ook heden ten dage veelal minder goed georiënteerd dan voorheen wat weet men in het buitenland met juistheid van hetgeen zich, om slechts enkele voorbeelden te noemen, in Oostenrijk voor en na den Anschlusz afspeelde, hoe Tsjecho-Slowakije is ondergegaan, wat daar en in Rusland geschiedt Deze maal stonden vooral Spanje en Italië in het centrum van de min of meer tendentieuze belangstelling. Ernstige meeningsverschillen zouden in het eerste land zijn ontstaan tusschen de naar het heet Duitsch georiënteerde falangisten en hun Italiaansch, royalistisch en andersgezinde landgenootenverschillende generaals zouden zijn „weggepromoveerd." Niet alleen voor Spanje kan men niet anders wen- schen, dan dat het voor verdere ideologische meeningsverschillen gespaard moge blijven, doch ook voor geheel Europa onrust op het Iberisch schier eiland beteekent thans onrust in Europa. Na vele tegenstrijdige geruchten over Duitsche vrije zones in Triest de haven van het oude Oostenrijk, welke sedert dat land tot Ostmark werd, een kwijnend bestaan lijdt werd onthuld, dat hetgeen zich in N.-Italië afspeelde niet meer inhield dan den vrijwilligen aftocht der in Tirol woon achtige Duitschers. Blijkbaar is de terugkeer van landgenooten binnen het Rijk dus behalve door verlegging der grenzen daarvan ook door immigratie mogelijkSloeg hierop de vorige maand vermelde waarschuwing van Göbbels, dat de Führer altijd gelijk heeft en zal hebben Frankrijk verheugde zich in eenige journalistieke spionnageschandalen de toename van het aantal processen van hoogverraad, ook elders, is een teekenend feit Engeland in een toenemende actie van de Irish Republican Army waarover de thans in Eyre op het kussen zittende De Valera zijn afkeuring te kennen gaf en ter bestrijding waarvan de regeering tot strenge maatregelen haar toevlucht moest nemen. Voorts deden weder de gebruike lijke geruchten de ronde over een heengaan van Chamberlain en opname in het ministerie van de „die-hards" Churchill en Eden ter voorkoming van een tweede München, hetzij in Europa, hetzij in het Verre Oosten. Aanlei ding tot vrees daarvoor gaf een rede van den premier waarin deze t.o.v. Duitschland zooals het tegenwoordig telkens 'heet „de deur openhield". De verhouding tot dat land werd niettemin verscherpt en wel door de machts demonstraties der over Frankrijk vliegende Britsche luchtstrijdkrachten en King Halls privé tegenpropaganda onder de Duitsche 'bevolking, welke de in woede uitbarstende Göbbels toeschreef aan officieele instanties. Ander zijds werd beweerd, dat men zoowel te Londen als te Berlijn tot het inzicht zou zijn gekomen, dat het zoo niet verder gaat. De kunst is dan natuurlijk, een terugtocht te vinden, waarbij geen der partijen „gezicht verliest". Musso lini werd reeds genoemd als de eerlijke makelaar. Ook wilde men, dat de ontijdig op niet opgehelderde wijze onthulde besprekingen tusschen den Engelsehen minister van handel Hudson en den Europa afreizenden Herr Wohltat what is in a name hetzelfde 'beoogden. Dat de onthullingen in beide landen een felle reactie teweeg brachten zegt weinig wat Duitsch land 'betreft knoopte men daaraan weder beweringen vast omtrent zich toespitsende meeningsverschillen tusschen Göbbels en Göring, wien men toeschreef, uit te zien naar middelen ter omzetting van de Duitsche oorlogs in vredesindustrieën. Nog in ander verband werd de Duce als bemiddelaar genoemd, nml. tusschen Duitschland en Polen. Ook hier zouden beide partijen zoeken naar een eervollen terugtochtHitier zou voor Danzig geen oorlog willen wagen doch genoegen nemen met een geleidelijke inlijving welke hard op weg is naar haar verwezenlijking onder volledige garantie der Poolsche belan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 97