770 gen, volgens sommigen ten einde Polen los te werken uit den ring. Hoe het zij, de wereld kan een vreedzame oplossing, mits niet eenzijdig, slechts toe juichen, Engeland zou daarbij zeer zeker baat vinden getuigde de Fransche pers er niet openlijk van, dat men nu eenmaal niet gelijktijdig Danzig en het Verre Oosten kan verdedigen Dit verklaart de bereidheid der Britten, het conflict te Tientsin te regelen. Ook van Japansche zijde zou daartoe aanleiding hebben bestaan men wilde, dat Berlijn Warschau had gedreigd met toenadering tot Moskou, welke bom de Polen schielijk op een niet bedoelde plaats, nml. Tokyo, lieten springen. Er was echter meerin Ame rika stelde Roosevelt vergeefs alle pogingen in het werk, het Congres voer het op reces gaan te bewegen tot herziening van de Neutraliteitswet, welke herziening hem een machtig wapen in handen zou hebben gegeven tegen de as. Zoo kwamen Britten en de Japansche regeering te Tokyo al spoedig tot principieele overeenstemming tot groote verheugenis van de Japansche en schrik en verbolgenheid van de Chineesche bevolking. De Japansche militai ren deelden niet in de vreugde zij wenschten eerst alle eischen te zien inge willigd, in afwachting waarvan zij in hun vijandige houding volhardden en de anti-Britsche beweging in bezet China zich utbreidde het heeft er allen schijn van, dat deze als zoo vaak tevoren uitdijt tot een anti-Euro- peesche beweging. Nog trof het 's wgrelds aandacht niet bijzonder, toen Roosevelt verklaarde, dat Amerika niet van zins was, Engelands voetspoor in China te volgen algemeen dacht men aan grootspraakhad het Congres niet juist blijk gegeven van de isolationistische opvatting van het Amerikaansche volk Men zag daarbij echter over het hoofd, dat dat volk weliswaar nog steeds niet bereid schijnt, door anderen te worden medegesleept, doch blijkbaar toch wel gereed staat voor de verdediging van eigen belangen. Dit is althans voorshands de eenige verklaring voor het feit, dat uit hetzelfde Congres geen woord van protest opging toen de president het van 1911 dateerende Amerikaansch-Japansche handelsverdrag opzegde tot groote verrassing van de wereld en niet in het minst van Japan de totstandkoming na anderhalf jaar moeizaam onderhandelen van een gelijksoortig Duitsch-Japansche overeenkomst is een schrale troost. Sindsdien nam Londen een krachtiger houding aan de daar gegeven uitleg van de te Tokyo bereikte overeenkomst deed het Japansche enthusiasme bekoelen en bracht den wrok der Chi- neezen tot bedaren. Dat de besprekingen verder zouden vastloopen op de kwestie van de gangbaarheid van den Tsjoenking-dollar en de uitlevering der Chineesche zilvervoorraden te Tientsin, werd toen wel duidelijk. De Japansche militairen voelden zich in het gelijk gesteld en eischten onvoor waardelijke inwilliging der eischen; Londen dreigde met opzegging van het Engelsch-Japansche handelsverdrag. Het schijnt dan ook niet geheel en al juist, zooals in de as-landen reeds werd beweerd, dat de onderhandelingen te Tokyo aantoonden, dat de Britsche voorste lijn in het Verre Oosten is teruggenomen tot Singapore. Dat zij van invloed zijn geweest op het overleg te Moskou, mag als vast staand worden aangenomen. Wel lonkte Stalin naar andere zijde of was het slechts om tot toegeven aan te zetten door met veel ophef mede- deeling te doen van Duitsch-Russisehe handelsbesprekingen te Berlijn waarover de Duitsche pers hardnekkig zweeg, doch in het overleg schijnt nu toch schot te komener werd althans reeds bericht, dat binnenkort te Moskou stafbesprekingen zullen plaats hebben, waaraan zelfs Polen zou deelnemen niettegenstaande dit rijk sedert zijn wedergeboorte elk contact met zijn oostelijken nabuur, zijn erfvijand, angstvallig meed. Het zal dus niet eenvoudig zijn, tot overeenstemming te komen. Een soortgelijke moeilijkheid doet zich op den Balkan voor. Nadat in de voorgaande maanden herhaaldelijk onderhandelingen vielen te melden, welke beoogden Bulgarije in den Balkanbond te brengen, doch niet het gewenschte resultaat hadden, viel in Juli een levendig contact van Sofia met Berlijn waar te nemen. Ook met Joegoslavië, om welks gunsten Duitsch-

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 98