771 land, Italië en ook Engeland in strijd werven werd de prins-regent te Londen niet onderscheiden als weinig gekroonde hoofden knoopten de Bulgaren besprekingen aan. Dit alles wijst er wel cp, dat Sofia grondig onderzocht, welke partij het meeste biedthet bericht, dat de Balkanbond weder zal bijeenkomen om te trachten, Bulgarije door teruggave van de Dobroedsja tot toetreding over te halen, wijst daarop. Ook hier schijnt een samengaan met oude vijanden Roemenië wegens de Dobroedsja en Joe goslavië en Griekenland wegens Macedonië en den uitweg naar de Engeïsche Zee niet tot de onmogelijkheden te behcoren. Het sandsjak Alexandrette ging in Turksche handen over, ondanks Syrische protesten. De president aldaar trad af, de g rondwet werd geschorscht. De bevolking schijnt uit de gebeurtenissen nog niet te hebben geleerd, dat tegenover buitenlandsche dreiging men schrijft aan Turkije als volgenden wensch den afstand van Aleppo en den spoorweg in de rich ting van Mosoel tce, welke spoorweg thans juist ten Z. van de Turksche grens loopt slechts hechte aaneensluiting uitkomst kan brengenzij eischte grootere zelfstandigheid van de reeds min of meer autonome republie ken der Aloeïten, der Drusen en van den Libanon. Ook in grooter verband is de inlijving van het sandsjak van belang zij geschiedde ondanks de protesten der Arabische staten waarvan dat van Ibn Saoed ook op politiek gebied zoo gaarne naar voren werd geschoven als het Mohammedaansche rijk bij uitnemendheid. Is de invloed van den Wahabie- tenvorst reeds nu aan het tanen Men is geneigd, dit zoo te zien en noemt als bewijzen het krachtiger optreden der Engeischen tegen de Roode Zee rijken, die op de Engelsch-Italiaansche wip meenden te zitten, o.m. tegen den Imam van Yemen, die de door de Franschen verwaarloosde rechten op Sjeik Saad ontkende en aan de Italianen scheen te zullen overdoen, waar door de beheersching van den zuidelijken uitgang van de Roode Zee in hun handen dreigde over te gaan, en de talrijke andere potentaatjes, wier gebied grenst aan de Britsche kroonkolonie Aden. Vermelding verdienen de aanstelling van een opperbevelhebber der Britsche landstrijdkrachten in het Midden Oosten en de defensieconferentie te Simla. De nationale opleving in Siam deed dit land den naam Thailand aanne men de bevolking noemt zich voortaan ook officieel Thai's. De krijgsbedrijven in China gingen op en neer sedert Tsjiang Kai-sjek heeft ingezien, dat de guerilla alleen geen uitzicht biedt op blijvende succes sen en de „bandieten" steunt met geregelde troepen, blijven Japansche over- winningsberichten uit en hoort men telkens van strijd in en om steden, welke reeds, maanden in Japansch bezit zijn alsmede van afgeslagen landingen. De pogingen tot unificatie van het bezette gebied hadden weder weinig resultaatnadat de oude maarschalk Woe Pei-foe weigerde als marionet te fungeeren, heeft Wang Ching-wei het nog niet veel verder gebracht dan tot oprichting van een uiteraard pro-Japansche orthodoxe nationale partij. De verhouding tusschen Rusland en Japan verslechterde door de wrijving over de concessies op Sachalin. Aan de Mandsjoekwosche grenzen werden geregelde veldslagen geleverdgeleidelijk veranderde de Mansjoekwosch- Buiten Mongoolsche strijd in een Japansch-Russische, ook volgens de berichten die, vooral van Japansche zijde, wilden doen gelooven, dat de vliegtuigen vallen als rijpe appelen van den boommenige staat mocht wenschen, aan vliegtuigen te bezitten, wat in den grensstrijd binnen een maand heet te zijn afgeschoten. Meten de beide partijen elkanders krachten als het vorige jaar bij Tsjangkoefeng Zijn de Russen er van overtuigd, dat Japan door uit N.-China naar het Z. te grijpen en zich te laten verleiden tot de actie bij Sjanghai en vandaar naar het Z. en W., zich in China te veel de handen heeft gebonden voor een krachtig optreden in het N. In dit ver band is het bericht, dat de in tegenstelling met vroegere beweringen blijk baar niet volkomen weggezuiverde maarschalk Blücher weder aan het hoofd

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 99