7. UIT DE PERS. A. Aan het Utreclitsch Nieuwsblad van 1 Juli 1939 ontleenen wij de volgende bijdrage van Z. Exc. Mr. J. C. Jager, Vice-Admiraal b.d. 735 WAT DE VLOOTBESPREKING TE SINGAPORE LEERDE. Indië's defensie moet met den meesten spoed veilig gesteld worden en dat kan niet geschieden door den houw van slagschepen, daar deze eerst in 1945 gereed zullen zijn. Japan richt het oog ook op onze eilanden. De vorige week vonden te Singapore besprekingen plaats tus- schen de bevelhebbers der Engelsche en Fransche krijgsmacht in het Verre Oosten, die uiteraard wel voornamelijk van maritiemen aard geweest zullen zijn. Bij alle geheimzinnigheid, die daarbij om ver klaarbare redenen betracht werd, zal zeer waarschijnlijk naast de samenwerking der vloten ook de bevestiging van vlootbases en steun punten en de bedreiging daarvan een onderwerp van diepgaand overleg geweest zijn, ivant zonder bases is élke vlootactie ver van het moederland tot mislukking gedoemd. Men heeft in de pers aan de besprekingen te Singapore veel aan dacht gewijd, waartoe de moeilijkheden tusschen Engeland en Japan te Tientsin, Koelangsoe en Swatau gereede aanleiding gaven. Niet geheel onbegrijpelijk dus, dat men van zekere zijde de beteekenis der gehouden besprekingen wilde doen uitgaan boven het kader, waarin zij gehouden werden. Vandaar het bericht door de Daily Telegraph gelanceerd, dat een aantal hooge marine officieren uit Ned.-Indië zich naar Singapore begeven zouden hebben, om op niet officieele wijze van gedachten te wisselen met de Engelsche en Fransche bevelhebbers. Niet onmogelijk, dat dit bericht voortsproot rut de onvoorzichtige uitlatingen in November 1936 door den toen- maligen eskader-commandant Helfrich bij een interview tijdens een bezoek van ons eskader aan Singapore gebezigd, toen hij eenigs- zins op een samenwerking, zij het alleen door het gebruik van weder zijdsche bases, doelde. Voor dat interview is hij door zijn chef gedesa- voureerd, maar voor onze Regeering is het toenmaals voorgevallene blijkbaar een goede les geweest, want thans heeft Zij Zich gehaast, via den regeeringspersdienst, de berichten in de Daily Telegraph categorisch tegen te spreken, waarbij er nog eens nadrukkelijk op gewezen werd, dat het op grond van Nederlands politiek van onzijdig heid uitgesloten is, dat wij aan dergelijke besprekingen zouden deelnemen. Dit is het eenige juiste standpunt, dat nog aan beteekenis zou hebben gewonnen, indien op onze zelfstandigheidspolitiek, meer dan op onze onzijdigheid de nadruk gelegd was. Onzijdigheid beperkt zich tot het niet deelnemen aan den strijd en het nakomen der rechten en verplichtingen een neutralen staat toekomend. Zelfstandig-

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 63